• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Afyon Yöresel Ürünleri’ne E-ticarette Büyük Talep Var!

Afyon Yöresel Ürünleri’ne E-Ticarette Büyük Talep Var!

Ülkemiz genelinde hemen her ilimizin yöresel lezzetleri vardır. Bunları tatmak için lezzet turları dahi düzenlenir. Herhangi bir ile yolumuz düştüğünde oranın nesi meşhur, orada ne yenir gibi araştırmalara girerek yöresel lezzetleri tatmak isteriz. Bu noktada pek çok ilimiz yerellikten çıkamamış olsa da bazıları sınırlarını çoktan aşmış durumda.

Afyonkarahisar, daha yaygın haliyle sadece Afyon olarak anılıyor. Gastronomi konusunda ülkemizin sayılı markalarından birisi olan, bunu tescil etmeyi de başarmış olan bir ilidir. Bugün birçok lezzetin kendi adıyla anılmasına vesile olmuştur. Afyon kaymağı, Afyon lokumu, Afyon sucuğu bunlar arasında en çok bilinenelerdir. Fakat Afyon yöresel ürünleri sadece bunlardan ibaret değil. Süt ve süt ürünleri, zeytin ve zeytinyağı, konserve, ekşi, sirke, bal, tahin, pekmez, bakliyat çeşitleri, un, baharat, çorba çeşitleri, tatlı çeşitleri ve daha pek çok ürün kategorisi yer alıyor.

Afyon yöresel lezzetler kategorisinde yer alan her bir kategorinin altında onlarca farklı ürün bulunuyor. Dolayısıyla mutfağınızın A’dan Z’ye bütün gıda ihtiyaçlarını Afyon’un yöresel lezzetleri arasında bulabilirsiniz. Rahatlıkla satın alabilir, damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Afyon Yöresel Lezzetleri

Afyon lezzetleri söz konusu olduğunda ilk öne çıkan lezzetlerden birisi Afyon sucuğu oluyor. Bu konuda sadece ülkemiz sınırları içerisinde değil, dünyaya ihraç ettiğimiz gıda ürünleri arasında da Afyon sucuğu geliyor. Şişirilip kurutulmuş bağırsak içine baharatlı et kıyması doldurularak yapılan, bir tür fermente et türü olan sucuk, tamamıyla büyükbaş hayvan etinden yapılıyor. Her ne kadar diğer hayvanların etinden yapılan, daha ekonomik sucuklar bulunsa da gerçek sucuk lezzetini almak istiyorsanız mutlaka dana etinden yapılmış olanı denemelisiniz.

Afyon sucuğunu bu kadar öne çıkaran lezzeti ve kalitesi oluyor. En temelde il genelinde yetişen büyükbaş hayvanlar coğrafyanın havası, suyu ve bitkileriyle beslenerek etleri çok lezzetli bir kıvama geliyor. Bunlar kimyon, sumak, kırmızı biber gibi çeşitli baharatlarla ve sarımsakla harmanlanıyor. Sonuç olarak da ortaya çok farklı şekillerde tüketebileceğiniz, her seferinde aradığınız lezzeti alacağınız bir ürün ortaya çıkıyor.

Afyon’un yöresel lezzetlerinden bir diğeri lokum. Afyon lokumu olarak nam salan ve ilk kez Osmanlı zamanında ortaya çıkan bu lezzet, bugün Türkiye’nin sayılı markalarından birisidir. Afyon’da imal edilen ve satışa sunulan lokumlar başka hiçbir yerin lokumlarına benzemediği için doğrudan ilin adıyla anılıyor. Fakat Afyon lokumu dendiği zaman tek bir çeşit aklınıza gelmesin.

Bugün onlarca çeşit lokum bulunuyor. Güllü lokum, Hindistan cevizli lokum, cevizli lokum, fındıklı lokum, Antep fıstıklı lokum, meyveli lokum, sade lokum, çikolatalı lokum, çilekli çikolatalı lokum, muzlu çikolatalı lokum, Türk kahveli çikolatalı lokum gibi pek çok farklı türü bulunuyor. Hatta bunlar içerisinde klasik lokum ve sarma lokum gibi çeşitler de yer alıyor.

Her ne kadar Afyon lokum çeşitlerinin her birisi ayrı bir lezzet, ayrı bir tat barındırsa da bir de daha özeli var. O da kaymaklı lokum çeşitleri. Afyon kaymak ile lokumun eşsiz bir bileşimi olan kaymaklı lokumlar daha hafif ve daha albenili bir tada sahip. Yine kaymaklı lokumlarda da fındıklı, Antep fıstıklı, cevizli gibi çeşitler bulunuyor. Sadece kaymak şekeri olarak dahi satış yapılıyor. Üstelik bütün bu Afyon’un yöresel lezzetlerine artık Ballıpınar Çiftliği’nin e-ticaret sayfasından erişilebiliyor. Türkiye’nin her yerinden sipariş verilebiliyor.

Yöresel Afyon Lezzetleri Satan Yerler

Afyon’un önde gelen yöresel ürün ve şarküteri mağazalarından birisi olan Ballıpınar Çiftliği, uzun yıllardır ilde hizmet veriyor. Afyonluların ve Afyon’a yolu düşenlerin yoğun olarak tercih ettikleri mağaza, artık online ortama taşınmış durumda. Ballıpınar mağaza bu sayede artı her yerden ulaşılabilir durumda. Firma yetkilileri e-ticaretin son derece geliştiği ortamda bunu değerlendirmek istediklerini, yenilikçi vizyonlarının bunu gerektirdiğini düşündüklerini belirtiyorlar. Kendilerine “Neden Afyon’un lezzetlerini tüm Türkiye ile buluşturmayalım?” sorusunu sorduklarını, bunun üzerine internet mağazalarından sipariş almaya başladıklarını belirtiyorlar.

Tamamen doğal, katkı maddesi bulunmayan, her birisi Türk Gıda Kodeksinin kriterlerine uygun ürünleri sattıklarını, bunların her birisinin eşsiz lezzetler olduğuna vurgu yapıyorlar. Afyon yöresel lezzetler arasında mağazanın özellikle bazı ürünleri daha fazla rağbet görüyor. Bunlar arasında Afyon kaymağı geliyor ki zaten ülkemizin her yerinde kaymak dendiği zaman Afyon akla geliyor. Bölgenin ikliminde yetişen mandaların sütünden elde edilen kaymak başka hiçbir yerde bulunamayacak bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Mağazadan kaymak alışverişi yapanlar sadece kaymak da almıyorlar. Kaymakla birlikte çok güzel gidecek, adeta ayrılmaz parçalar olmuş tatlıları da sipariş ediyorlar. Bunlar arasında mesela ekmek kadayıfı siparişinin çok fazla olduğu bilgisi veriliyor.

Uzun yıllardır ekmek kadayıfı sade olarak satıldığı gibi mağazada vişneli ekmek kadayıfı da satılıyor. İl sınırları içerisinde yetiştirilen kaliteli vişnelerin kullanıldığı vişneli ekmek kadayıfı biraz daha meyveli bir tat arayanların tercihi oluyor. Gerek sade gerekse vişneli ekmek kadayıfları ile Afyon kaymağı ayrılmaz bir bütün olarak mağazanın müşterileri tarafından tercih ediliyor.

Yine özellikle sucuk siparişini çok fazla aldıklarını belirtiyorlar. Sucuğun başkentinden tüm Türkiye’ye sucuk kargoluyorlar. Bunlar dışında en çok tercih edilen ürünlerinden birisinin Afyon lokum çeşitlerinin olduğunu belirtiyorlar. Afyon lokumu konusunda çok geniş bir alternatif sunan mağaza yüzyıllardır süregelen tatlı lezzetini her damak zevkine özel seçeneklerle satışa sunuyor. Özellikle bayram önceleri Türkiye’nin her yerinden yoğun lokum siparişi aldıklarını, bununla birlikte tatlıyı çok seven bir toplum olduğumuz için her zaman lokum tercihinin olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu kadar yoğun ilgi görmelerinin ve müşteri sadakati sağlamalarının nedeninin taze, kaliteli, lezzetli ürün; uygun fiyat ve hızlı, güvenli kargo olduğunu belirtiyorlar.

Ballıpınar Mağaza Web Sitesi:

https://ballipinarmagaza.com