• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Ambalaj Ve Ambalaj Tasarımında İnsani Etkiler

Üretilen ürünlerin birçoğunun kendine özel ambalajlanması birçok açıdan ürün için önemlidir. Yapısına, özelliklerine, amacına uygun şekilde ambalajlanmış ürünler daha açılmadan ürün hakkında bilgi vermekte, ürünün amacını yansıtmaktadır. Bu anlamda ambalajlar canlı olmasalar da insana birkaç duygu aktarımı yapabilir. Bu duygu aktarımı da ürünün daha çok ilgi görmesine neden olmaktadır.

Ambalajların Görevleri

Kağıt, karton, plastik ahşap, metal gibi malzemelerden üretilen ve farklı şekillerde tasarlanan ambalajların aslında üç esas görevi vardır:

  • Taşıma görevi: üretilen ürünün son tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede ambalaj ürünün kolay taşınmasına olanak sağlamaktadır.
  • Koruma görevi: özellikle erken yıpranmaya müsait olan ürünlerin zarar görmesini engelleyen ambalaj ürünün tüketiciye sağlam bir şekilde ulaştırılmasını sağlamaktadır.
  • Anlatıcı görevi: ambalaj üzerindeki resim ve yazılarla alıcıya ürün hakkında bilgi verilmektedir.

Ambalaj Tasarımında İnsani Etkiler

İnsana has özelliklerin ambalaja yansıtılmasıyla ambalajda bulunan insani etkiler, anlatma, benzetme, özendirme gibi anlatım araçlarıyla sağlanmaktadır. Özellikle bu durumda ambalajların üzerindeki resimler oldukça etkilidir. Metinden daha çok resme dikkat eden alıcı bu anlamda daha çok etkilenmektedir. Ambalajların tüketici üzerinde bıraktığı en başlıca etkiler:

  • Sağlık etkisi: özellikle son zamanlarda sağlıklı yaşam prensibi edinmiş tüketici aldığı ürünün sağlıklı oluşunu ve herhangi katkı maddesi içermediğini bilmek ister. Bu anlamda ambalaj üzerinde ürünle ilgili sağlıklı ve doğal malzemelerin resimlerinin yer alması oldukça etkilidir.
  • Sonuç etkisi: ürünün ambalajında kullanım sonrasında oluşabilecek olumlu olumsuz özelliklerin yer alması insanlarda etki uyandırmaktadır.
  • Gerçeklik etkisi: ürünün doğal yapısına benzer şekilde ambalaj tasarımı insanlarda ürünün kalitesine olan inamı artırmaktadır.
  • Duygu etkisi: ürünün kullanım amacına uygun ferahlama, sevgi, cinsel duyguların yansıtıldığı ambalajlar da tüketicide ilgi uyandırmaktadır.

 Emlak Nedir ve Ne İşe Yarar?

Emlak daire, bina, arsa, bahçe gibi taşınmaz malları kapsamına alır. Ticari ve

Yapı Malzemelerinde Enerji Verimliliği

Yapı malzemeleri konusu çok önemli bir noktada yer almaktadır. Yapı

Su Tasarrufu Sağlayan Temizlik Teknikleri ve Ürünler

Su Tasarrufu Sağlayan Temizlik Teknikleri ve Ürünler Su, yaşamın temel

Güvenli Online Alışverişin Altın Kuralları

Online alışverişin yükselişiyle birlikte güvenli alışveriş giderek daha

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler ve Öneriler

Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler ve Öneriler Cilt bakım

Yeni Evlenen Çiftler Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Mobilya seçimi hem yeni evlenecekler hem de evini yenileyecekler için

Evlilik Kutsal Mı Yoksa Sektör Mü

Evlilik bir erkek ve bir kadının hayatlarını birleştirmesidir. Geçmişten

Perde Tasarımlarında Kaliteli Malzemelerin Kullanılması

Perde tasarım hizmetleri insanlar için çok önemli konumda yer