• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Bilgisayar Eğitimi: Hangi Seviyeler Var ve Ne İçerir?

Bilgisayarlar günümüzün olmazsa olmazlarıdır. Hem bireysel hem de kurumsal yaşamda bilgisayarlardan çok farklı seviyelerde yararlanılır. Bu nedenle hangi işe girilecek olursa olsun kişilerden bilgisayar eğitimi alıp almadıkları, hangi seviyede bildikleri sorulur. Gerek okullarda gerek çeşitli kurslarda sürekli bilgisayar eğitimleri verilmekte ve kişilerin belli seviyelerde bilgisayar bilgisine sahip olması sağlanmaktadır. Belli yerlerden de buna dair sertifikalar alınabilmektedir.

Başlıca Bilgisayar Bilgi Seviyeleri

Bilgisayar bilgisine göre kullanıcı seviyeleri başlıca şöyledir:

  • 1. Seviye: Giriş seviyesinde bilgisayar kullanımını ifade eder. Kişi, sosyal medyada takılabilme, video izleyebilme, oyun oynayabilme dışında bir kullanım bilgisine sahip değildir. Açma kapama tuşu, klavye ve fare dışında bilgisayarla iletişimi mevcut değildir.
  • 2. Seviye: Bu seviyedeki kişiler bilgisayarla ilgili birçok şey yapılabildiğini bilir. Yapmasa da bilgisi vardır. İnternette gezebilir, fakat zorlanabilir. Bir sorunla karşılaştığında tam anlamadığından çoğu kez sorunun büyümesine neden olurlar.
  • 3. Seviye: Bu seviyedeki kişiler bilgisayarın fonksiyonelliğini bilir. Windows’u kişiselleştirebilir, arka plan gibi özellikleri değiştirebilir. İş amaçlı basit programları kullanabilir.
  • 4. Seviye: Bu seviyedeki kişiler bilgisayarla ilgilidirler. Fakat yeterli bilgileri yoktur. Office programlarını kullanabilir, internette sörf yapabilir ve online işlemler gerçekleştirebilir. Bios, cmd gibi özellikleri internetten bulabilirler.
  • 5. Seviye: Bu seviyedeki kişiler teknolojiye meraklıdır. Farklı yazılımlar kullanabilirler. Kimseden yardım almadan bir sorunu araştırarak çözebilirler. Bilgisayar kavramlarına yüzeysel hakimdirler.
  • 6. Seviye: Bilgisayar konusunda bilgili ve tecrübeli kişilerdir. Kolaylıkla açıp toplayabilirler. Her yazılımı kullanabilirler.
  • 7. Seviye: Bilgisayar bu seviyedeki kişilerin hayatlarının bir parçasıdır. İleri derece kuruluma hakimdirler. Kod yazabilirler.

Bilgisayarda En İleri Seviye

Bilgisayar eğitim seviyelerinde sınır yoktur. Bunlar ötesinde sistem açıklarını bulup tamir edebilecek seviyeler vardır.

 Eğitimde Çevre Etkileri ve Sürdürülebilirlik

Eğitim alma özgürlüğü her vatandaşın hakkıdır. Özellikle

Teknik Bir Sorun Olduğunda İzlenmesi Gereken Yollar Nelerdir?

Düşünce sistemi çeşitli konular hakkında teknik bir sorun ile

Eğitim Yaklaşımları ve Öğrenme Metodolojileri

Eğitim ve öğrenme, insanların hayatları boyunca devam eden bir

Masaj Salonlarında Hijyenin Önemi Nedir?

Hijyen, sağlıklı bir yaşam için alınan tedbirlerin tümüne verilen

Evcil Hayvan Türleri Nelerdir Nasıl Beslenmelidir?

İnsanlar hayvanlarla yakınlık kurarak onları sahiplenmeyi severler. Hayvan sevgisi ile

Alternatif Tıp ve Tamamlayıcı Sağlık Uygulamaları

Alternatif tıp ve tamamlayıcı sağlık uygulamaları hem fiziksel hem de ruhsak

Ağaç ve Orman Ürünlerinin Önemi ve Kullanım Alanları

Ağaç ve ormanlar sayesinde birçok ürün üretilmektedir.

Danışmanlık Nedir ve Ne İşe Yarar?

Danışmanlık son zamanlarda oldukça popüler ve ihtiyaç duyulan bir