• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği birbiriyle karıştırılabilmektedir. Bu iki mühendislik arasındaki farkları görebilmek için kişilere verilen dersleri ve eğitimleri incelemek yeterli olabilmektedir. Bilgisayar mühendisliği yazılım ve donanım alanlarında ortaya çıkan algoritmik aşamaların uygulamalarını içermektedir. Bilgisayar mühendisleri temelde programlama, algoritma ve yazılım ile ilgilenmektedir. Daha çok bilgisayar sistemlerinin tasarım ve geliştirilmesiyle, yazılımın donanımla nasıl bir etkileşime girdiğine bakmaktadırlar. Bilgisayar mühendisleri yazılımla da yakından ilgilenmektedir. Yazılım mühendisleri ise yazılım alanıyla ilgili konularla detaylı olarak ilgilenmektedir. Yazılım mühendisleri ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım oluşturur ve bu yazılımların yapısı ve tasarımlarını inceler. Programlama dillerini kullanarak yazılımları ortaya çıkaran mühendisler temel olarak bilgisayar bilimini inceler. Yazılım mühendisliğinde esas odak noktası yazılım geliştirme ve sistemlerinin oluşturulmasıdır.

İki Mühendisliğin Temel Farkları

  • Bilgisayar mühendisleri hem donanım hem de yazılım işleriyle ilgilenirken yazılım mühendisleri genel olarak yazılım ile ilgilenir.
  • Yazılım mühendisleri donanım aşamasına bilgisayar mühendislerine göre daha az odaklanırken programların sorunsuz ve güvenli çalışmasının sağlanmasına daha fazla değinirler.
  • Yazılım mühendisleri iş büyümesinde ve uzmanlık alanlarında daha fazla avantaja sahipken bilgisayar mühendisleri yazılım ve donanım bileşenleri hakkındaki bilgileri sayesinde daha çeşitli bir eğitim avantajına sahiptir.
  • Bilgisayar mühendisliği müfredatı alınacak donanım, mühendislik ve fizik gibi dersler sayesinde daha esnekken yazılım mühendisliğinde CS teorisi ve yazılım alanına daha çok odaklanılabilmektedir.
  • Bilgisayar mühendisleri fizik tabanlı derslerle; elektronik, donanım, sinyaller ve ağlara odaklanır. Fakat programlamada yapabilirler.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisleri Aynı İşi Yapabilir Mi?

Bilgisayar ve yazılım mühendisleri programlama aşamasında ortak çalışma dönemi işlerini yapabildikleri için benzer kariyerlere sahip olabilir. Birçok alanda her iki mühendiste aynı işi yapabilmektedir.

 Yapı Dekorasyon Hizmetlerinde Kalite

Yapı dekorasyon hizmetlerinin kaliteli olarak sunulması insanlar tarafından talep

Ev Yemeklerinde Sağlıklı Beslenmenin Keyfini Çıkarın

Evlerimizde yapılan yemekler ile dışarıda yapılan yemekler farklıdır. Bunun

Oto Yıkamada Farkı Hissedin: Kalite ve Uygun Fiyat Bir Arada

Herkes kendine göre araba temizliği yapmaya çalışır. Özel bir

Kiralık Mülklerde Güvenilir ve Uzman Danışmanlık Hizmetleri

Mülk kiralama işlemleri için tercih edeceğiniz hizmetlerin kalitesini

Bilgisayar Kaç Bölüme Ayrılır?

Çok hızlı matematiksel işlem yapabilen, çok büyük bilgileri

Modern ve Şık Dekorasyon Fikirleri

Moda olan her şey zamanla değişime uğrayabiliyor. Dekorasyonlarda aynı şekilde her

Evde Bitki Yetiştirmenin Püf Noktaları

Yeryüzünde insanlar, hayvanlar ve bitkiler olmak üzere üç

Zemin Döşemelerinde Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımı

Enerji verimliliği, enerji kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılması ve