• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği birbiriyle karıştırılabilmektedir. Bu iki mühendislik arasındaki farkları görebilmek için kişilere verilen dersleri ve eğitimleri incelemek yeterli olabilmektedir. Bilgisayar mühendisliği yazılım ve donanım alanlarında ortaya çıkan algoritmik aşamaların uygulamalarını içermektedir. Bilgisayar mühendisleri temelde programlama, algoritma ve yazılım ile ilgilenmektedir. Daha çok bilgisayar sistemlerinin tasarım ve geliştirilmesiyle, yazılımın donanımla nasıl bir etkileşime girdiğine bakmaktadırlar. Bilgisayar mühendisleri yazılımla da yakından ilgilenmektedir. Yazılım mühendisleri ise yazılım alanıyla ilgili konularla detaylı olarak ilgilenmektedir. Yazılım mühendisleri ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım oluşturur ve bu yazılımların yapısı ve tasarımlarını inceler. Programlama dillerini kullanarak yazılımları ortaya çıkaran mühendisler temel olarak bilgisayar bilimini inceler. Yazılım mühendisliğinde esas odak noktası yazılım geliştirme ve sistemlerinin oluşturulmasıdır.

İki Mühendisliğin Temel Farkları

  • Bilgisayar mühendisleri hem donanım hem de yazılım işleriyle ilgilenirken yazılım mühendisleri genel olarak yazılım ile ilgilenir.
  • Yazılım mühendisleri donanım aşamasına bilgisayar mühendislerine göre daha az odaklanırken programların sorunsuz ve güvenli çalışmasının sağlanmasına daha fazla değinirler.
  • Yazılım mühendisleri iş büyümesinde ve uzmanlık alanlarında daha fazla avantaja sahipken bilgisayar mühendisleri yazılım ve donanım bileşenleri hakkındaki bilgileri sayesinde daha çeşitli bir eğitim avantajına sahiptir.
  • Bilgisayar mühendisliği müfredatı alınacak donanım, mühendislik ve fizik gibi dersler sayesinde daha esnekken yazılım mühendisliğinde CS teorisi ve yazılım alanına daha çok odaklanılabilmektedir.
  • Bilgisayar mühendisleri fizik tabanlı derslerle; elektronik, donanım, sinyaller ve ağlara odaklanır. Fakat programlamada yapabilirler.

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisleri Aynı İşi Yapabilir Mi?

Bilgisayar ve yazılım mühendisleri programlama aşamasında ortak çalışma dönemi işlerini yapabildikleri için benzer kariyerlere sahip olabilir. Birçok alanda her iki mühendiste aynı işi yapabilmektedir.

 Evinizin Modern ve Şık Görünmesini Sağlayacak 9 Dekorasyon Fikri

Evinizin modern ve şık görünmesini sağlayacak 9 harika dekorasyon fikrini bir

Marka Danışmanlığı Nedir?

Marka danışmanlığı, markalara ve markalarla iş birliği halinde çalışan

Emlak Danışmanlığı Nedir Ne İş Yapar Görevleri Nelerdir?

Bir yerden başka bir yere taşınırken işin uzmanları ile çalışmak isteriz.

Reklam Yapmadan Tanıtım Mümkün Müdür?

Son senelerde dijital ve geleneksel reklamlar adeta çağ atladı. Teknolojinin

Acılı Adana Yapılışı ve Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Türk mutfağının en tanınmış ve en çok tercih edilen lezzetlerinden olan

Evcil Hayvanlar Astım ve Alerji Oluşumuna Sebebiyet Verir Mi

Hayatımızın önemli bir parçası olan küçük hayvan

5 Güzellik ve Tazeliğin Sırrı: Takip Edilmesi Gereken Vücut Bakım İpuçları

Herkes her gün güzel ve taze hissetmek ister ve bu da vücudunuza iyi

Formal Eğitim Çeşitleri Nelerdir?

Formal eğitim kendi içerisinde örgün eğitim ve yaygın eğitim olmak