• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Deri Sektörü: Tarihçesi ve Önemi

İnsanlar ilkel zamanlardan beri örtünmek ve eşyalarını koruyabilmek için kumaş ve türevlerine ihtiyaç duymuştur. Yumuşak olan, giymesi ve taşıması kolay olan bu kumaşları zamanında elde edilebilecek tek çeşit deri olmuştur. Sadece giyinmek için kullanılmayan deriler aynı zamanda kın, üzengi ve sadak olarak savaş stratejilerinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Deri sektörü için gerekli olan malzemeler hayvanlar aracılığıyla elde edilmektedir. Elde edilen deriler birçok işlem uygulandıktan sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Toplanan deriler arındırılmakta ve sınıflandırılmaktadır. Ülkemizde 15’inci yüzyıldan beri deri üretim faaliyetleri yapılmaktadır. Şimdilerde önemli ve ürünleri pahalı olan bir sektör haline gelmiştir. Sümerbank’ın kurulmasıyla devlette dericilik sektöründe etkinlik göstermeye başlamıştır.

Dericiliğin Kullanıldığı Alanlar

Tabaklama ve ayakkabı üretimi uzun zaman sektörde önde gelmekteydi. Ülkemizde 1950 yılında başlayan ve özel sektöre dayalı kalkınma planlamaları sayesinde dericilik sektörü de giderek gelişmeye başladı.

  • Ayakkabı
  • Çanta
  • Mont
  • Kıyafet
  • Mobilya ve daha birçok alanda kendisine yer bulan deri günlük kullanımlarımızın vazgeçilmez bir ürünü haline gelmiştir.

Sağlam ve temizlenebilir yapıları sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Deri işleme ve üretim tesislerinde birçok işleme tabi tutulan deri, yağlı tabakalarından ayrılmakta ve bakteri oluşumuna sebep olacak kısımlarından ayrıştırılmaktadır. Tuzlama işlemleri uygulanmakta ve çeşitli aşamalardan sonra kullanılabilir hale gelmektedir.

Dünyada Dericilik Faaliyetleri

Ürün kalitesi ve gelişen teknolojiye uyuma bağlı olarak dünya ülkeleri de çeşitli kalitelerde deri üretmektedir. Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkeler gerçekleştirdiğimiz deri çalışmalarında bizden çok daha geride yer almaktadır. Ancak İtalya teknolojisi ve modaya olan katkılarından dolayı deri üretim faaliyetlerinde dünyanın en önde gelen ülkesidir. Sektörün ülkemizde daha çok gelişmesi ve ithalatın azalması için bazı çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 Basında Sansür Uygulamanın Zararları ve Yararları Nelerdir?

Basında sansür uygulamaları genellikle yayınların kontrol altına alınmasını

Aracınızı Yepyeni Hissederek Yollara Dönün: En İyi Oto Yıkama Servisleri

Oto yıkama araçlar için olmazsa olmaz işlemlerden biridir. Havayla temas

Evcil Hayvan Sahipleri İçin Petshoplardan Alışveriş Rehberi

Evcil hayvanlar artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kedi,

Et Ürünlerinde Kalite Standartları ve Tüketici Memnuniyeti: Bir Değerlendirme

Et Ürünlerinde Kalite Standartları ve Tüketici Memnuniyeti: Bir

Sağlıklı Yaşamın Anahtarı: Doğru Beslenme ve Düzenli Egzersiz

Sağlık hem fiziksel hem zihinsel hem de duygusal huzurumuz ve mutluluğumuz

Oto Kuaförde Ekolojik ve Etkili Temizlik Çözümleri

Kişisel otomobillerimiz, hayatımızın pek çok farklı alanlarında sürekli

Uzun Yolculuklarda Yanınızda Olması Gereken Temel Ekipmanlar

Pek çok kişi şehirlerarası seyahat esnasında, özel araçla gitmeyi

Yol Yardım ve Oto Çekici Firmaları

Yol Yardım İşletmesinde Gereken Özellikler Yol yardım işletmelerinin sunduklarıMerhaba

Bayram Nedeniyle Kapayılıyız
Solido Grup Firmamız Olarak Bayram Boyunca Hizmet Veremiyoruz. İstek ve Arzularınızı [email protected] Mail Adresinden İletebilirsiniz.

Herkesin Bayramı Mübarek Olsun.
İyi Bayramlar