• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Deri Sektörü: Tarihçesi ve Önemi

İnsanlar ilkel zamanlardan beri örtünmek ve eşyalarını koruyabilmek için kumaş ve türevlerine ihtiyaç duymuştur. Yumuşak olan, giymesi ve taşıması kolay olan bu kumaşları zamanında elde edilebilecek tek çeşit deri olmuştur. Sadece giyinmek için kullanılmayan deriler aynı zamanda kın, üzengi ve sadak olarak savaş stratejilerinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Deri sektörü için gerekli olan malzemeler hayvanlar aracılığıyla elde edilmektedir. Elde edilen deriler birçok işlem uygulandıktan sonra kullanıma hazır hale gelmektedir. Toplanan deriler arındırılmakta ve sınıflandırılmaktadır. Ülkemizde 15’inci yüzyıldan beri deri üretim faaliyetleri yapılmaktadır. Şimdilerde önemli ve ürünleri pahalı olan bir sektör haline gelmiştir. Sümerbank’ın kurulmasıyla devlette dericilik sektöründe etkinlik göstermeye başlamıştır.

Dericiliğin Kullanıldığı Alanlar

Tabaklama ve ayakkabı üretimi uzun zaman sektörde önde gelmekteydi. Ülkemizde 1950 yılında başlayan ve özel sektöre dayalı kalkınma planlamaları sayesinde dericilik sektörü de giderek gelişmeye başladı.

  • Ayakkabı
  • Çanta
  • Mont
  • Kıyafet
  • Mobilya ve daha birçok alanda kendisine yer bulan deri günlük kullanımlarımızın vazgeçilmez bir ürünü haline gelmiştir.

Sağlam ve temizlenebilir yapıları sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Deri işleme ve üretim tesislerinde birçok işleme tabi tutulan deri, yağlı tabakalarından ayrılmakta ve bakteri oluşumuna sebep olacak kısımlarından ayrıştırılmaktadır. Tuzlama işlemleri uygulanmakta ve çeşitli aşamalardan sonra kullanılabilir hale gelmektedir.

Dünyada Dericilik Faaliyetleri

Ürün kalitesi ve gelişen teknolojiye uyuma bağlı olarak dünya ülkeleri de çeşitli kalitelerde deri üretmektedir. Çin, Hindistan, Pakistan gibi ülkeler gerçekleştirdiğimiz deri çalışmalarında bizden çok daha geride yer almaktadır. Ancak İtalya teknolojisi ve modaya olan katkılarından dolayı deri üretim faaliyetlerinde dünyanın en önde gelen ülkesidir. Sektörün ülkemizde daha çok gelişmesi ve ithalatın azalması için bazı çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 Vinç Kiralama ve Vinç Firmaları

Vinç Vinçler insan gücünün yetersiz kaldığı alanlarda

Asansör Bakım, Onarım ve Kurulum Firmaları

Asansör Teknolojinin gelişimiyle birlikte yapı, inşaat gibi birçok alanda

Elektrik Perakende Piyasası ve Tarife

Son zamanlarda birçok sektörde devletin ekonomik etkinliğini azaltmak

Maden Sondajı Nasıl Uygulanır?

Yeryüzü üzerinden delik açmaya yarayan yöntemlerin

Eğlence Geleceği: Nasıl Olacak?

Eğlence sektörü ülkemizde büyük bir pazar payına sahiptir. Bu

Eğitimin Geleceği Neye Benzeyecek?

Eğitimin geleceği yıllardır eğitimciler, öğrenciler ve ebeveynler arasında

Köpeğiniz Köpek Maması Dışında Ne Yiyebilir?

Sadık dostlarımız köpekler hangi gıdaları tüketebilir, hangilerinden uzak

Türkiye'de Turizm Pazarlaması

Turizm geçmişten günümüze hem ülkeye döviz girdisi