• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Emlak Yatırımı: Avantajları ve Riskleri

Emlak yatırımı; döviz ve altın gibi yatırımlar ile birlikte en çok tercih edilen yatırım türleri arasında yer almaktadır. Her yatırım aracında olduğu gibi emlak ile alakalı işlemlerde de çeşitli riskler eşliğinde avantajlar kazanmak mümkündür. Belirli orandaki birikimlerinizi daha aktif kullanabilmek ve kârlılığınızı arttırmak için gerçekleştirdiğiniz yatırım işlemlerinizde piyasa verilerini iyi okumalı ve uzun vadeli yatırımlar düşünüyorsanız gerçekten sabırlı olmalısınız.

Özellikle ülkemizde döviz paritelerinin her para biriminde birbiriyle bağlı olduğunu ve fiyat değişimleri sonrası tüm para birimlerinde kâr ve zarar edebileceğinizi unutmayınız. Petrol fiyatlarını ve ithalat masraflarını arttıran, enflasyonun artmasına sebep olan riskli bir iş yapıldığı unutulmamalı ve yatırımlarımızı bilinçli olarak yapmalıyız.

Emlak Piyasasında Yatırım Yapmanın Avantajları

Emlak sektörü yılın belirli zamanlarında fiyat değişimleri yaşayan ve özellikle büyükşehirlerde sürekli olarak artış göstermekte olan bir sektördür. O an içinde bulunulan ülke ekonomisi verileri yalnızca bu artışın oranını belirler olmuştur. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte; emlak için yatırım yapmak her zaman avantaj sağlamaktadır. Aldığınız emlak varlıklarınızı ne kadar uzun süreli elinizde tutarsanız kâr edebilme oranınızın arttığını mutlaka göreceksiniz.

Riskleri ile Emlak Yatırımları

Yatırım yapacağınız emlak çeşitlerinde öngörülemez bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler gayrimenkul değerlendirmelerinizi büyük oranda etkileyen durumlardır.

  • Kötü lokasyon seçimi
  • Boş kalma riski
  • Kötü niyetli kiracılar
  • Değer kaybıdır.

Gayrimenkulünüz ne kadar kaliteli ve iyi olsa da çevresel faktörler yüzünden değer kayıpları yaşayabilirsiniz. Emlak aldığınız noktalarda yaşanan kötü olaylar sebebiyle evler tercih edilmeyebilir. İmar izinleri, vergi borçları, icra olayları gibi durumları da mutlaka detaylı olarak araştırmak gerekmektedir. Ülkemizde emlak sektörü uzun vadede mutlaka kâr getirmektedir ancak olumsuzluklara da hazır olmak gerekir.