• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Petro-kimya Nedir, Ne Üretilir?

Petrol aracılığıyla organik kimyasal ürünler sağlamak amacıyla kullanılan sanayi yöntemlerini bütün olarak anlatan terim Petro-Kimyadır. Petro-kimya, tabii gazlar veya petrolden oluşturulan hammaddeler yardımıyla ortaya çıkacak tüm karmaşık veya basit maddelerin üretiminde kullanılır. Petro-kimyanın alanına ilgili maddelerin mekanik yolla nihai tüketim maddelerine yani tekstil, plastik ürünlerine dönüştürülmesi girmemektedir.

Petro-Kimya Sanayisinde Kullanılan Yöntemler

  • İnorganikler; hayvani kömür, kükürt, amonyak, hidrojen siyanür gibi hammaddeler için kullanılan yöntemdir.
  • Aromatikler; naftanın katalik dönüştürmesiyle ortaya çıkarılan ksilenler, tolüen, benzen, naftalin ve diğer doymamış sitrik hidrokarbonlar gibi hammaddeler için kullanılan yöntemdir.
  • Alifatikler; petrol ürünlerinin veya tabii gazın yüksek ısı sonucunda çatlamasıyle elde edilen, bütilenler, propilen, bütadien, propan, etilen, asetilen, etan gibi hammaddeler için kullanılan yöntemdir.

Petro-Kimyanın Ortaya Çıkısı ve Gelişimi

Petro-Kimya ilk olarak 1920’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Rafinerilerdeki artık çatlama gazlarını yararlı bir şekilde ve ticari olarak kullanmak amacıyla yapılan araştırmalar sonucunda Petro-Kimya sanayi doğmuştur. Gaz halinde bulunan olefinlerin alkollere, ketonlara ve glikollere dönüştürülmesi kimya için yeni bir alan bulunmasını sağlamıştır. Taşkömürü katranlarından türetilen organik bileşikler sanayisinden daha yeni durumda olan Petro-Kimya çok farklı türde ve daha az maliyetli üretime imkân sağlamıştır. Bu durum tüm dünyada ilk tercih olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Petro-Kimyanın tüm dünyada yaygınlaşması ve daha fazla kullanılması İkinci Dünya Savaşı sırasında olmuştur. Savaş sırasında kullanılan sentetik kauçuk ve patlayıcı maddeler Petro-Kimyanın kullanımını arttırmıştır. Kauçuk üretimi otomobil satışlarıyla doğrudan ilgilidir. Amonyak tüketiminde tarımın gelişmesi ihtiyacı arttırmaktadır. Plastik maddeler karoseri parçaları ve borular inşaat malzemelerinde yeni uygulama alanlarının bulunmasını sağlamıştır. Günümüzde ülkemizde üretilen tüm kimyasal ürünlerin yüzde 25’i Petro-Kimya sanayi kullanılarak elde edilmektedir. Maliyetindeki ucuzluk ve kullanım alanının çokluğu bu sanayinin kullanımında oldukça önemli bir yere sahiptir.

 Sıfır Atık Yaklaşımlarının Restoranlar İçin Önemi

Sıfır Atık Yaklaşımlarının Restoranlar için Önemi Sıfır atık

Oto Yıkamada Farkı Hissedin: Kalite ve Uygun Fiyat Bir Arada

Herkes kendine göre araba temizliği yapmaya çalışır. Özel bir

Çocuklar İçin Eğitici Aktiviteler: Eğlenirken Öğrenmenin Yolları

Çocuklar İçin Eğitici Aktiviteler: Eğlenirken Öğrenmenin Yolları

Araba Kiralama İçin Gerekli Evraklar

Araba Kiralama: Peki Hangi Şirketi Seçmeli? Araba kiralama birçok iş

Turizm Sektöründe Son Trendler: Hangi Tatil Yöreleri ve Aktiviteler Popülerdir?

İnsanlar yoğun hayatlarında birkaç gün mola vermek için tatil

Çocuk Oyun Evleri: Doğa İle İç İçe Oyun Zamanı

Çocuk Oyun Evleri: Doğa ile İç İçe Oyun Zamanı Doğada oyun

Kış Tatili İçin Kamp Yapılabilecek Yerler

Kamp yapmak için genellikle yaz mevsimi ve güzel havalara sahip olan zamanlar

Yaratıcı Reklam Tasarımlarıyla Dikkat Çekin

Reklamlar hazırlanırken, ürün veya markanın dikkat çekmesi, satış