• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Reklam İşlevi ve Etkenleri Nelerdir?

Eğer genel bir tanım yaparsak: gazete, dergi, radyo, televizyon, afiş ve tabela gibi medyalar aracılığı ile çeşitli hizmet ve malların geniş halk kitlelerine tanıtılmasına reklam adı verilir. Reklama medya aracılığı ile satış da denilebilir. Bütün reklamlarda amaç satış miktarını arttırmaktır.

Reklamlar, potansiyel müşterilere satış elemanından daha önce ulaşarak, satış elemanlarına destek verir ve meşruiyet kazandırır. Satıl temsilcisinin iletişimini daha güçlü kılar. Aynı zamanda reklam, diğer pazarlama iletişimlerinin sonuçlarını daha da geliştirir.

Reklamın Amacı Nedir?

Reklamın genel amacı; hedef tüketicilere bir hizmet ya da bir ürünü duyurmak, işletmeye, markaya, ürüne karşı tüketicilerde olumlu bir eğilim oluşturmayı sağlamaktır. Diğer bir deyişle reklam, doğrudan kar ya da satış sağlamayı daha kolay hale getirmeye yönelik iletişim kurmaktır.

Reklamın İşlevleri

Reklamın işlevleri şunlardır:

  • Bilgilendirme İşlevi: Piyasaya yeni çıkan ürünler ve bu ürünlerin nasıl kullanıldığı, işlevi açıklanır. Ürünün ödeme koşulları, nasıl çalıştığı ve özellikleri ile ilgili bilgi verilip müşteri için değer yaratılmaya çalışılır. Bu noktada firma ve marka imajı oluşturulur.
  • İkna Etme İşlevi: Reklam yapılan ürünün markası değer markalardan farklı özellikleri ile ön plana çıkartılır. Burada aslında markaların kıyaslaması yapılır. Müşterinin ürün ile ilgili yanılgıları varsa düzeltilir ve ürünü hemen alması için teşvik edilmeye çalışılır.
  • Hatırlatma İşlevi: Bu işlev ile ürünün nereden alınabileceği ve ürünün ilerde ne işe yarayabileceği hatırlatılır. Ayrıca ürünün satılmadığı dönemlerde bile reklamı yapılarak tüketicilerin sürekli hatırlaması ve aklında yer etmesi sağlanır.

Birimilyonnokta.com sitesi reklamın işlevi ve etkenleri ile ilgili gerekli bilgileri paylaşarak kullanıcılarını memnun etmektedir. Site her zaman güvenilir bilgiler paylaşarak da kalitesi ile ön plana çıkmayı başarmaktadır.

 Eğlence Geleceği: Nasıl Olacak?

Eğlence sektörü ülkemizde büyük bir pazar payına sahiptir. Bu

Temizlikte Kullanılan Kimyasalların Önemi ve Etkileri

Kimyasal temizlik malzemeleri günlük hayatta birçok alanda

Bina Yapımlarında Görsel Güzelliğe Sahip Metal Detayları

Bina yapımları konusunda bulunan metal detayların önemi insanlar için

Pimapenlerde Renk ve Doku Trendleri: 2021'in Popüler Seçimleri

Pimapenlerde Renk ve Doku Trendleri: 2021'in Popüler Seçimleri Kullanım

Marka Tanıtımlarında Reklamlarının Önemi ve Faydaları

Marka tanıtım reklamları insanlar için çok önemli bir noktada yer

Sıfır Atık Yaklaşımlarının Restoranlar İçin Önemi

Sıfır Atık Yaklaşımlarının Restoranlar için Önemi Sıfır atık

Kurbanlık Alımında Uzman Tavsiyeleri ve Püf Noktaları

Hayvan pazarlarında ve hayvan satışlarının olduğu merkezlerde kurban alırken,

Sağlıklı Yaşam İçin Spor ve Fitness Rehberi

Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından biri olan spor ve fitness bedeni