• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Bak-kar Bal

Sektör :

Yetkili Kişi :

Ahmet Bakoğlu

Dünyamızda hızla gelişen teknolojik gelişmelere paralel olarak yoğun ilaç ve gübre kullanımı, verimde önemli artışlara sebep olmuş, ancak bu artışa karşılık çevre ve insan sağlığına önemli zararlar verilmiştir. Bu olumsuz gelişmeyi ortadan kaldırmayı amaçlayan gelişmiş ülkelerde, organik tarım üretimini geliştirme ve yaygınlaştırma çalışmaları başlamıştır.
Organik arıcılık; Doğada bulunan polen ve nektarın arılar tarafından toplanarak bal ve diğer arı ürünlerine dönüştürülmesi işleminde, üretimden tüketime kadar tüm aşamalarda konvansiyonel besleme ve kimyasal ilaçlama yapmadan, doğal yapısı bozulmamış florada veya organik tarım alanlarında her aşamada kontrollü ve sertifikalı yapılan arıcılık faaliyeti olarak tanımlanmaktadır.
Doğu Karadeniz bölgesinin Kaçkar dağları eteklerinde sıralanan ve şuan arıcılık yapmış olduğumuz (Arılı vadisi-Çağlayan vadisi–Fırtına vadisi) Özellikle organik havza olarak ilan edilen ve organik üretimde öncü ilçe olan Hemşin vadisi, bakir doğasıyla, sularıyla, çiçek yoğunluğuyla, endemik bitki örtüsüyle, üretilen arı ve arı ürünlerine nitelik kazandırmaktadır.
Organik bölgede, organik üretimden söz etmek gerekiyorsa;
Organik arıcılığın; çevrenin, tarım ve orman ürünlerinin korunmasına ve gelişmesine, polinasyon yolu ile bitkisel üretimin artmasına, arı ve arı ürünleri üretiminden elde edilen gelirin en az 10 kat artmasına katkı sağladığı, akademisyenlerce bilimsel verilerle ifade edilmektedir.
Bu bölgelerde yaşayan atalarımız tam da bugün aramış olduğumuz organik balları, diğer tüm ürünleri zaten doğal yollarla üretmekteydiler. Üretirken de doğayı bozmadan, kirletmeden, talan etmeden, bakir haliyle bizlere ve tüm dünyaya sunmalarından dolayı onlara minnetlerimizi ifade etmek zorundayız. Ancak; bizler, verimlilik ve kârlılık adına bu yapıyı bozmaya çalıştık.
2008 yılında Rize ili Fındıklı ilçesi Çağlayan vadisinde İlçe kaymakamı Erkan KILIÇ‘ın katkılarıyla düzenlenen etkinlikle, organik üretime geçişimizde verdiği desteklerden dolayı kendisine teşekkür ederiz. Geldiğimiz noktada, o dönemde ihtiyaçlarımız ve taleplerimiz olarak ortaya koyduğumuz birçok konunun, artık Bakanlık düzeyinde ele alınması, Tarım İl Müdürlüğümüz ve Arıcılar Birliğimizin katkılarıyla belli bir düzeye gelmesi, memnuniyet vericidir. Katkısı olan herkese bu vesileyle bölge arıcıları olarak memnuiyetlerimizi ifade etmek isterim.
Sonuç olarak; Akademisyen değiliz. Ancak arıcılıkta birçok arıcı gibi uygulamaya dayalı tecrübemiz vardır. Tecrübelerimizin, akademisyenlerin çalışmalarıyla desteklenmesini arzuluyoruz. ORGANİK BAL ÜRETİMİNDE en önemli unsur Bal mumudur. Sıradan mumlarda ciddi boyutta parafin mevcuttur. Birçok Avrupa ülkesinde yasak olan kimyasal ilaçların, ülkemizde satışa sunulması üzüntü vericidir. Bu noktadan hareketle, Mutlaka güvendiğiniz ve inandığınız kişilerden bal temin etmenizi veyahut her aşamasında kayıt ve kontrol altında tutulan markalı, Sertifikalı, organik, menşei belli olan arı ürünleri satın alarak uzun ömürlü, sağlıklı yaşamanızı dilerim.
Ahmet BAKOĞLU
ORGANİK BAL ÜRETİCİSİ

Firma Etiketleri

BENZER FİRMALAR