• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Gümüş Arıcılık

firma sektörü

Sektör :

firma yetkilisi

Yetkili Kişi :

Turgut Gümüş -ali Cengiz Gümüş

reklam logosu

Bal Mumu

İşçi arıların 12-18 günlük yaş dönemlerinde karın halkalarındaki mum salgı bezlerinden salgılanan bir maddedir. Rengi salgılandığı an beyazdır, sonra koyulaşır. Arılar petek gözlerini örmek için balmumu üretirler. Arılar 1 Kg balmumu üretebilmek için 6-10 Kg bal yemeleri gerekmektedir. Mum salgılayan arılar önce bal yerler, daha sonra 35oC de zincir şeklinde salkım oluşturarak mum salgılarlar.

Özellikle Afrika, Orta ve Güney Amerika da baldan daha önemli bir arı ürünüdür. Balmumu geleneksel olarak petek kırıntılarının sıcak su içinde eritilip yüzeyde toplanan mumun soğutulmasıyla elde edilebildiği gibi güneş enerjili mum eritme kapları da kullanılır. Balmumu büyük oranda temel petek yapımında ve kozmetik sanayinde kullanılmaktadır. Ayrıca mum sanayinde, parlatıcı boya ve cila yapımında, dişçilik gibi alanlarda da kullanım alanı bulmaktadır

Burada çok önemli bir hususa da değinmek gerekir. Arıcılık yönetmeliğinin zorunlu bir hükmü olarak, temel petek yapımında kullanılacak balmumunun 110oC'de 12 saat süreyle sterilize edilmesi gerekmektedir. Balmumu 0 saf olmalı, parafin, serezin, reçine ve iç yağı gibi yabancı maddeler içermemelidir. Balmumunun renginin açık olması istenir. Balmumu 42 saat güneşte bırakılırsa rengi açılır. Ülkemiz açısından arıcılıktan baldan sonra 2. ekonomik arı ürünüdür

POLEN

Polen çiçekli bitkilerin anterlerinde oluşan ve döllenmede rol olan erkek üreme birimidir. Polen 6 - 200 mm çapında değişik renklerde, şekillerde ve yapıdadır. Polen protein,vitamin,mineral madde ve enzimler bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Arılar kovanın protein ihtiyacını karşılamak,yavruları beslemek için polen toplarlar ve bunları kovana taşıyarak petek gözlerinde depolarlar.

ARI SÜTÜ

Arı sütü 6-12 günlük işçi arıların ana arıyı ve genç larvaları beslemek için yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları beyaz krem renginde ve tereyağı kıvamında protein,vitamin,mineral maddeler ve iz elementler bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir.

PROPOLİS

Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırarak kovan içinde kullanırlar. Arılar propolisi kavak, meşe, kayın, okaliptus ağaçları ve çalılıklardan toplarlar. Arının arka bacağında taşıdığı propolis kovanda ancak diğer arıların yardımı ile boşaltılabilir. Arılar propolisi kovanda dip tahtası, çerçeve kenarları ve giriş deliği arkasında biriktirirler.

ARI ZEHRİ

Arı zehiri işçi arılarda zehir bezlerinde üretilip zehir torbasında depolanır. Petek gözlerinden yeni çıkan arıların zehir üretme yetenekleri çok az olup 12 günlük olduklarında en yüksek kapasiteye ulaşırlar ve 20 günlük olduklarında zehir üretme yeteneklerini kaybederler. Arı zehiri kimyasal olarak oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Farmakolojik açıdan önemli aktif maddeler içerir. Bunlardan en önemlisi kimyasal yapının yaklaşık %50'sini oluşturan polipeptit yapıdaki melittindir.


PVC DEKOTA KÖPÜK KAPLAMALI STRAFOR KOVAN
"ARILARINIZ NEFES ALACAK, ÜRÜNÜNÜZ BOL VE SAĞLIKLI OLACAK"

Pratiktir,Hijyeniktir,Gıda kodeksine uygundur,Verimliliği ve koloni sağlığını arttırır.Ses geçirmez.Koloniye huzur arıcıya mutluluk verir.

UZUN ÖMÜRLÜDÜR. KIŞ VE YAZ KOLONİ KAYIPLARINA SON
Dış yüzey yağmur ve suya karşı 1mm DEKOTA KÖPÜK PVC LEVHA, orta kısmı 20 mmPolistren köpük. Arının temas edeceği, yaşayacağı iç kısım 3 mm kavak kontraplak, toplam kalınlık 24 mm, yoğunluğu 30-32 density köpük, hava sirkilasyonu sağlıyan delinmiş taban nem ve küf oluşumunu engeller, uzun ömürlü olup, gıda kodeksine uygun temizliği kolaydır. Akarların barınmasına imkan tanımaz.

AKSAMLARI

Gövde ve ballıkYazlık .kışlık uçuş rampasıPolen tuzağı, polen çekmecesi

SABİT VE GEZGİNCİ ARICILARA KULLANIM KOLAYLIĞI SAĞLAR.
SU GEÇİRMEYEN ,UZUN ÖMÜRLÜ SU VE NEME DAYANIKLI PVC DEKOTA KÖPÜK KAPLAMALI, SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜRLÜ STRAFOR KOVANLA ARICILIĞIN ZEVKİNE VARILIR,SAĞLILKLI VE VERİMLİ ÜRÜNÜN KEYFİ YAŞANIR. ARI NAKİLLERİNDE UÇUŞ RAMPASININ ÇIKARILARAK ALINMASI, KOVANIN HAVALANDIRMASI İÇİN YETERLİDİR.

Bir düş bir masal
Güvenle bakım yapılır,


Mutlulukla ürün alınır,Yaşamınıza ve arılarınıza değer veren kovan;

GÜMÜŞ STRAFOR KOVAN,Türkiyenin her yerine 2012 yıl içerisinde KDV dahil 200 TL (Nakliye Alıcıya Aittir.)
STRAFOR GÜMÜŞ KOVAN
Arıcıya kolaylık

Arabaya hafiflikYakıtta tasarrufKoloni bakımında huzurÜrün alımında mutlulukfirma etiketleri Firma Etiketleri
BENZER FİRMALAR