• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Saadet Hanım Bizim Lezzetler

Sektör :

Yetkili Kişi :

Selim Gürcan Becioğlu
1955'den Bugüne Saadet Hanım'ın Mutfağı ;
Ahmet Becioğlu'nun Kaleminden
Saadet Hanim Ünye'den Arif Ağa'nın kızı, Becioğlu Osman Efendi'nin hanımıdır. Ümmidir ama yaşadığı devre göre kendisini yetiştirmiştir. Ona herkes yaşamı boyunca, Saadet Hanım diye hitap ettigi için, iş yerimizin adını böyle koyduk.
Şu andaki mekanımız sahilde bugünkü gibi yol yokken, 1955 yılında yapılmıştır. Saadet Hanım vasi evidir. Evin önündeki bahçeyi doldurup bu mekanı genişlettik.
Bu evin yapıldığı yıllarda konaklama-ulaşım büyük bir dertti. Köyden bize gelir, ertesi gün Samsun'a giderdi. Veya İstanbul'dan gemi ile gelip koye gidecek olanlar bizim evde bir gece olsun konaklardı. O günlerde ki komşuluklar-akrabalıklar daha canlı, daha güzeldi. Bu geliş-gidişlerde yemekler yapılır, bazen de misafirler mutfağa girip yemek yaparlardı. Bundan dolayı Saadet Hanim'ın yemek kültürü genişledi.
Tabii o gunün şartlarında bu mutfakta mayonezli levrek veya şato buryan yapılacak değil ya! Ya löbye (fasülye) çeşitleri, katami (tavuk) pişer, Mısır ekmeği ile tüketilirdi. Yufkanın içine çökelek koyarsan yufka böreği, üstüne şerbet içine fındık dökersen tatlı olurdu.
İşte o günlerin revaçta olan bu yemeklerini, bugün babanemin hatırası ile yaşatmaya çalışıyoruz

Firma Etiketleri

BENZER FİRMALAR