• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98
firma logo

Zc Mermer İnşaat Dekorasyon

firma sektörü

Sektör :

firma yetkilisi

Yetkili Kişi :

Zafer Çubuk

reklam logosu
ZC MERMER İNŞAAT DEKORASYON
Doğal taş, yer kabuğu üzerinde bulunan, kalsiyum kayaçlar için kullanılan genel bir terimdir.
Doğal taşlar, yapıları itibari ile oluşmuş oldukları ortamlarda yer altı, yer üstü kaynaklarından, fosillerden, hava şartlarından etkilendiği için farklı renk ve doku çeşitliliklerine sahiptir.
Taş ocaklarında blok olarak çıkartılan taşlar, gerek blok ham madde, gerekse çeşitli üretim safhalarından geçirilerek farklı ebatlarda, renklerde üretimi yapılmakta ve ticari malzeme olarak değer kazanmaktadır.
Yaşam alanlarında ve ticari alanlarda doğal taşın suni malzemelere oranla daha çok tercih edilmesini, doğal taşların renk çeşitliliğine sahip olması, çok daha dayanıklı olması ve en önemlisi doğallığından ötürü uygulandığı ortamlara sıcaklık ve zenginlik vermesi olarak değerlendirebiliriz.
Eski çağlardan beri insanların konutları ve kullandıkları diğer yaşam alanlarını doğal
taş kullanarak yapmaları ve bunun günümüze kadar devam etmesi , doğaltaş kullanımının bir kültür haline gelmesini sağlamıştır. İlk çağlarda doğal taşlar daha çok sağlam ve mukavemetli olması açısından kullanılmış fakat toplumların refah seviyesinin artması ile birlikte sadece sağlamlık açısından değil dekoratif ve görsellik açısından da değişik yapılarda kullanılmaya devam etmiş , günümüzde de bu özelliklerinden dolayı doğaltaşın kullanımı yükselen bir ivmeyle süregelmiştir.İnsan yaşamına bir kültür olarak yerleşen doğaltaş kullanımı , mekanlara farklılık , refah ve güzellik katarak artı bir değer kazandırmaktadır. Bunun içindir ki eski tarihlerden bu yana bir yapıda doğaltaşın kullanımı refahlığın, zenginliğin göstergesi ve sembolü haline gelmiştir. Doğaltaşın sert hava koşullarına dayanıklı olması,doğada bol miktarda bulunması,işlenebilirlilik özelliği ve yüzyıllardan beri en soylu mimari yapıları süslemesi onu diğer yapı malzemelerinden üstün kılan en önemli özelliklerinden biridir.
Türkiye , 5 milyar m3 mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yaklaşık %40 ına sahip olmakla birlikte yaklaşık 15 seneden bu yana uluslararası mermer ihracatı sıralamasında ilk üç sırayı almaktadır . Dünya piyasasında en tanınmış doğaltaş çeşitleri, Süpren,Elazığ vişne , Bilecik bej , Afyon Şeker , Denizli traverten , Muğla beyaz , Sivrihisar bej , Akşehir siyah , kaplan postu , Ege bordo , Milas Leylak , Manyas beyaz , Karacasu yeşili , Finike Limra ve Bursa bejdir. Günümüzde doğaltaş en çok zemin döşemeleri % 40 , duvar kaplamaları % 30 ,mezar ve anıt apımında % 20 , süs eşyası ve diğer alanlarda % 10 olarak kullanılmaktadır. Ülkemizde mermer ve çeşitlerinin dekoratif amaçlı kullanımı sahil kentleri ve büyük şehirlerden sonra iç bölgelerdeki Anadolu kentlerinde de yaygınlaşmaya başlamasıyla prestijli ve mimari yapıların sayıları her geçen gün artmaktadır. Teknolojinin ve yaşam biçimlerimizin değişimi ile birlikte doğal ve hoş ortamlara olan gereksinimimiz artmaktadır. Bu tür ortamların yaratılması için, iç mekanlarda ve dış mekanlarda ,döşeme , kaplama , sütun , lavabo , küvet , masa , vazo , heykel , peyzaj taşları vb. gibi çeşitliliği olan doğaltaş ön plana çıkmaktadır. İç ve dış yaşam alanlarında doğaltaşın sadeliği ve asil görünümüyle yekpare olarak kullanılmasının yanında teknolojinin ve malzeme çeşitliliğinin gelişmesi ile birlikte metal , ahşap ve aydınlatma gereçleri ile birlikte kullanımı mekanlara farklı bir değer kazandırmakta ve o ortamdaki insanlara bir huzur vermektedir.
Bordürler
Hasır Mozaikler
Mermer
Granit
Çim Stone
Eskitme Mozaikler
Göbek Mozaikler
Patlatma Mozaik
firma etiketleri Firma Etiketleri
BENZER FİRMALAR