• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Ana Metal Sanayi

Ana metal sanayi dünyanın gelişiminde ve ülkelerin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Bu sanayi dalı, maden cevherini işleyerek tüketim malı üreten sanayi dallarına girdi sağlamaktadır. Alüminyum, demir – çelik, bakır, kurşun, krom, çinko, kalay gibi metallerin elde edilmesi ana metal sanayide yapılmaktadır. Ayrıca platin, altın, gümüşün cevherden elde edilmesi de bu kapsamdadır.

Kullanım alanı son derece geniş olan ana metal sanayi inşaat, kimya, enerji, otomotiv gibi geniş bir sahaya sahiptir. TÜİK sınıflandırmasına göre ana metal sanayi iki alt sektöre ayrılmaktadır:

  • Demir – çelik ana sanayi,
  • Demir – çelik sanayi dışındaki ana sanayi.

Ana Metal Sanayinin Görünümü

Demir – çelik sanayi dışındaki ana metal sanayi değerli metal, kurşun, alüminyum, kalay, çinko, bakır, demir haricindeki diğer metallerin üretimini kapsamaktadır. Sektörde son yıllarda özellikle ihracat ve üretimde alüminyum ve bakırın ön plana çıktığı görülmektedir. Ülkemizin Ana metal sanayinde gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi için hammaddeye olan bağımlılığının azaltılması ve katma değerli ürün üretimine yoğunlaşması gerekmektedir. Fakat Türkiye özellikle son on yıllar üretimden tüketime geçmiş, hiçbir dünya markası yaratamadığı gibi kaynaklarını da verimli kullanamamaktadır. Üretimde ve ekonomide herhangi bir vizyon olmaması, ana metal sanayinin tamamen ithalata yönelmesine neden olmaktadır.

Ana Metal Sanayi Firma Rehberi

Yakın gelecekte ana metal sanayi alanında yeni atılımlar ve vizyon değişiklikleri olmazsa üretim tesislerinin girdi-çıktı dengesinin çok daha açılmasına ve hammadde satın alınamamasına yol açacaktır.

Ana metal sanayi alanında Türkiye’nin pek çok yerinde çeşitli firmalar mevcuttur. Bunlar aynı zamanda birbirleriyle de rekabet halindedir. Eğer sizler de firmanızı bu güçlü pazarda daha geniş kitlelere ulaştırmak, bilinirliğinizi, tanınırlığınızı, marka değerinizi arttırmak istiyorsanız Birmilyonnokta.com sayfamıza dahil olabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük firma rehberinde yerinizi alabilir, reklam verebilir, hedeflerinize daha emin adımlarla yürüyebilirsiniz.

 Ev Yemeği Servisleri: Yoğun Günler İçin Kolay Çözümler

Hazır yemekler ve fast food ürünler hazır olarak satılan pratik ve lezzetli

Evlilik Sonrası: Yeni Bir Yaşamın İlk Adımları

Evlilik yüzyıllardır en önemli yaşam aşamalarından birisi olmuştur. Son

Anaokullarında Çocukların Bireysel Yeteneklerini Keşfetme ve Geliştirme

3 ila 6 yaş dönemini kapsayan anaokulu süreci, çocuklara pek çok

Gayrimenkul Alım-satım İşlemlerinin Güvenli Olarak Yapılması

Gayrimenkul alım satım işlemlerinin güvenli olarak yapılması en önemli

Catering Yemek Firmaları

İhtiyaçlarınızı Karşılayın: Catering Hizmeti Almanın Faydaları Bir parti

Nano Enerji ve Çalışmaları

Dünya'da enerji kaynakları giderek azalmaktadır. Ve bu durum farklı enerji

Çiftçi Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Günümüzde artık çiftçilik birçok insan için

Elektrik Sondajı Nasıl Yapılır, Çok Elektrik Tüketir Mi?

Düşey Elektrik Sondajı (DES) sistemi olarak bilinen sondaj işlemi genel anlamıyla