• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Cami Halısı Sektörü

Cami Halısı Firmaları

Cami halılarının üretimi ve satışı konusunda Türkiye’nin ileri gelen markalarından biri olan sönmez halı ürettiği kaliteli halı modelleri ile birçok caminin halı döşeme işlerini yapıyor. Üretim merkezi Manisa’nın Demirci ilçesinde yer alan Sönmez halıcılığın ürettiği kaliteli halılar Manisa’nın yanı sıra Adana, Balıkesir, İstanbul ve Rize gibi birçok ilde yer alan yüzlerce caminin döşemelerini oluşturuyor. Sönmez halılarının üretildiği dokuma merkezlerinde kullanılmakta olan makineler çağın ileri gelen teknolojilerini kullanan makinelerdir. Bu teknolojik makinelere kaliteli dokuma hammaddeleri eklenince ortaya çıkan cami halıları kalitesi ve desenlerinin uyumu ile herkesi etkilemektedir. Sönmez halıcılığın ürettiği halıların kalitesini gösteren bir diğer gösterge de bu halıların kullanıldığı camilerin sayısıdır. Sönmez halı imzası taşıyan cami halılarında kullanılan temel dokuma malzemesi anti bakteriyel ipliktir. Mikrop taşımayan bu iplikler ile dokunan halılar her gün binlerce müminin ziyaret ettiği camilerde hijyenik bir ortam oluşmasını sağlamaktadır. Bununla birlikte cami halılarının dokumasında kullanılan bu ipliklerin yumuşak dokunuşlu olması, cemaatin ibadet ettiği sırada rahat etmesini sağlamaktadır. Rahat halılarda genellikle yün iplikler ile dokuma yapılır. Yün iplikler diğerlerine göre daha yumuşak bir ortam sağladığı için tercih edilebilir. Temizliğin ve hijyenin sağlanmasının yanında düzenli bir ortamın da oluşmasını sağlamak amacı ile seccade işlemeleri bulunan cami halıları üretilmektedir. Bu halılar sayesinde namaz vakitleri sırasında herkesin kendi alanında rahatlıkla ibadet etmesi mümkün olmaktadır.

Cami Halılarının Üretiminde Kullanılan Yöntemler

Camiye ibadet amacı ile gelen her mümin ibadetini gerçekleştirirken ve alnını secde ile buluşturduğu zaman rahat bir yerde olmak isteyebilir. Bu rahatlığı sağlamadaki en önemli görev cami halılarına düşmektedir. Bu nedenle camileri daha rahat yerler haline getirmek için cami halısı üretiminde çeşitli yöntemler kullanılır. Bunlardan ilki halılarda kullanılan malzemelerdir. Ucuz ve işlemesi daha kolay olduğu için keçeden yapılan cami halıları sert bir yüzey oluşturduğu için ibadet esnasında rahatsız olunmasına neden olabilir. Bunun için cami halılarının üretiminde keçe yerine yün ipler kullanılmaya başlanmıştır. Yün halılar her ne kadar yumuşak bir ortam sağlasa da üretimi sırasında harcanan para yüksek olduğu için yerine alternatif üretim malzemeleri aranmıştır. Bunun sonucunda en az yün kadar yumuşak ve üzerine oturması rahat olan akrilik halılar ortaya çıkmıştır. Ucuzluğu ve aynı zamanda rahatlığı ile günümüzde birçok camide bu tür halılar kullanılmaktadır. Halı dokumasında önemli olan bir diğer yöntem ise dokuma sıklığıdır. Sık dokunmuş cami halılarının kullanım ömrü diğerlerine göre daha uzun olmaktadır. Ayrıca halı seçilirken renkleri de dikkate alınmalıdır. Birçok yerde yer alan bilgiler halının renginin koyu olması daha az kirleneceği anlamına geldiğini söylemektedir. Ancak bu durum yanlış bilinen bir konudur. Halının rengi kirlenme miktarını etkilemez. Bu nedenle cami içine döşemek için halı seçerken caminin iç mimari özelliklerine göre seçilmelidir.

Cami Halılarında Kullanılan Desen ve Motifler

Camilerin dekorasyonunun önemli bir ögesi olan cami halısı modelleri üzerinde bulunan çeşitli desen ve motifler görmek mümkündür. Bu motifler işlenirken dini ögelerin yanı sıra cemaatin yaşadığı kültürel hayattan da birtakım izler aktarılmaya çalışılır. Camilerde görebileceğimiz en yaygın halı deseni göbekli olarak bilinen halılardır. Bu desen türleri kendi aralarında renk ve motif olarak çeşitlense de ortak olarak halının orta kısmında bir göbek motifi ve etrafında çeşitlemeler bulunur. Bir diğeri ise camide safların belirlenmesi ve bir düzen içinde olmasını sağlamak için tasarlanmış halılardır. Bunların daha gelişmişi olarak safların yanı sıra seccadelere ayrılmış halılar da vardır. Uygun cami halı modeli seçildikten sonra düzgün bir şekilde döşenmesi için ölçü alım işlemleri yapılır. Alınan bu ölçülere uyacak şekilde halılar hazırlandığı için hatasız bir şekilde ölçüm yapılmalıdır. Cami halılarının döşenme sürecinde her bir adımı incelikle ve profesyonellikle yapan Sönmez halıcılık bu alanda gösterdiği başarı ile sektörünün tanınan isimlerinden biridir. Hatasız ve kusursuz döşeme mottosu ile işe koyulan Sönmez halıcılık kutsal mekânlardan olan camilerin rahat birer ibadethane haline gelebilmesi için çalışmaktadır. Bunun yanında Türk kültürüne ve İslam geleneklerine ait imgelerin bir arada bulunduğu desenler ile cami halılarını işlemektedir.

 Evde Spor Rutinleri: Pandemi Sonrası Fitness Trendleri

Evde Spor Rutinleri: Pandemi Sonrası Fitness Trendleri Pandemi pek çok

Özel Gün Pasta İmalatı ve Satışı

Resimli Doğum Günü Pastası Resimli doğum günü pastası, pek

Kış Modasında Trend Renk ve Desenler

Kış Modasında Trend Renk ve Desenler Yılın soğuk aylarına girdiğimiz bu

Bilgisayar Donanımı: Ne Gerekir?

Bilgisayar donanımı fiziki bileşenlerdir. Bu bileşenler programlanarak komutları

Ev Temizliği Neden Önemlidir?

Ev temizliğinin önemli yanı özellikle küçük

Özel Ölçü Köşe Koltuk Takımı Nerede Kime Yaptırılmalı

İster yaşam alanlarının isterse de iş yerlerinin tamamlayıcı ve çok

Metal Dedektörleri Gerçekten Çalışıyor Mu?

Metal dedektörleri birçok amaç için kullanılmakta ve

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Ulaşmak İçin Altın Kurallar

Kariyer ve Kişisel Gelişim: Başarıya Ulaşmak İçin Altın Kurallar Başarılı