• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Eğitimde Farklılaştırılmış Öğretim Yaklaşımları

Pek çok çalışma sayesinde her bireyin öğrenme hızının farklı olduğu anlaşılmaktadır. Farklılaştırılmış öğretim metodu ise bu durum neticesinde, öğretim sürecinin bireyselleşmesine dayalı bir yaklaşımdır.

Bu yaklaşım, bireylerin tıpkı çeşitli görünümlere sahip olması gibi öğrenme süreçlerinin de farklı olduğuna vurgu yapmaktadır. Öğrencilerin kavrama şekilleri, akademik başarıları gibi farklı unsurları belirleyerek, öğrenme düzeyinin daha da iler taşınması için en etkili yöntemdir.

Farklılaştırılmış Öğretimin Temelleri

Planlama ve çalışma süreci tamamen bireylerin akademik durumlarına bağlı olarak belirlenmelidir. Öğrencilerin ilgi duyduğu ve kolay öğrendiği yöntemlerin kullanılması, hedefe ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Bu yöntemde öğretmenler, öğrenciler arasındaki koordinasyonu sağlayıcı kişiler olarak hareket etmelidir.

En önemli maddelerden bir tanesi de öğrencinin ihtiyaçlarını tespit ederek, eksikleri giderme noktasında kullanılacak öğretim yöntemlerinin belirlenmesidir. Bu sayede farklılaştırılmış süreç planlamaya uygun şekilde ilerlemekte ve öğrencinin anlama kapasitesine uygun hareket edilmektedir. Bireylerin gelişimleri, başlangıç noktası esas alınarak değerlendirilmektedir.

Öğretimde Farklılaştırmanın Yolları

Öğrencilerin en doğru şekilde yönlendirilebilmesi ve öğretimde farklılaştırılmanın sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Bireylerin yetenek ve ilgi alanları
  • Algılamanın yüksek olduğu öğrenme stili
  • Öğrenme ortamının uygunluğu(sınıf vb.)
  • Öğrenci gelişimlerinin doğru değerlendirilmesi
  • Öğrenme ve öğretme sürecinin planlanması

Bu öğretim yöntemi sayesinde, her öğrencinin akademik gelişimi en üste seviyeye çıkarılmaktadır. Uygulama aşamasında, farklı öğretim teknikleri ile öğrencilerin ihtiyaçlarını giderilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alan, hızlı öğrenen öğrencilere planlananın dışında ekstra ödevlendirme yapmak ya da kitap okutmak, farklılaştırma sürecine uygun bir eylem değildir.

Sizlerde birmilyonnokta adresine tıklayarak üye olabilir, çalışmalarınızla kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun hizmet seçenekleri sunabilirsiniz. Kullanıcı ve firmaları bir araya getiren internet sitesi, bünyesinde binlerce üye bulundurmaktadır.

 Koltuk Döşeme Sanatında Kalite ve Ustalık

Koltuk döşeme konusunda dürüst ve profesyonel kişiler kaliteli bir sanat

Kış Tatili İçin Kamp Yapılabilecek Yerler

Kamp yapmak için genellikle yaz mevsimi ve güzel havalara sahip olan zamanlar

Mobilya Tamir Ve Bakımı: Önemli Adımlar Ve İpuçları

Bazı eşyalar yapıları gereği daha çabuk hasar alıp kolay bir şekilde

Duvar Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Duvar dekorasyonu ev, iş yeri ve mekanların estetik görünümünde

Doğal Taş Seçenekleri ve Renkleriyle Mekanlarınıza Karakter Katın

Dünyanın pek çok yerinde insanlar doğal olana yakın olmak ister. Yaşam

Evcil Hayvanların İnsanlar Üzerindeki Stres Azaltıcı Etkisi: Neden Bu Küçük Canlılar Bizim Stres Düzeylerimizi Düşürürler?

Canlılar aleminin en sevimli dostları evcil hayvanlar, eğlenceli halleri ve

Evcil Hayvan Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Evcil hayvanlar, hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Veriler,

Moda Dünyasında Son Trendler: 2024 Yaz Sezonunun Öne Çıkanları

Moda Dünyasında Son Trendler: 2024 Yaz Sezonunun Öne Çıkanları 2024