• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

İnsanlık Serüveninde Hayvancılık Endüstrisi Hakkında Bilgiler

İnsanlığın başlangıcından beri hayvanlar en önemli dost ve yardımcımız olmuştur. Bazen binek hayvanları ile ulaşımı sağlıyoruz bazen evcil olmalarını sağlayarak beraber yaşıyoruz. Çeşitli canlıların ürettikleri süt ve yünlerden faydalanırken, hayatın devamlılığı için bazılarını da yiyecek olarak tüketiyoruz. Nüfus oranları arttıkça gıdaya olan ihtiyaçta paralel olarak artış göstermektedir. Hayvansal ürünler her zaman tercih edildiği ve tüketildiği için bazı insanlarca ticaret alanında hayvancılık faaliyetleri hız kazanmıştır. Öyle ki hayvan üretim tesisleri kurulmuş ve kullanılan hayvanlar hızlı üretim metotlarına, sağlıksız yemlere maruz kalmışlardır. Her alanda olduğu gibi hayvan endüstrisinde de hayvanları doğru yöntemler ile yetiştiren işletmeler mutlaka var. Ancak çoklu üretim devreye girdiği zaman örneğin tavuk işletmelerinde yüzlerce tavuk çok kısa sürelerde ilaçlar ile büyütülüyor ve piyasalara sunuluyor.

Hayvancılık ile Gelen Sorunlar

Yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki son yüzyılda maruz kaldığımız birçok hastalık hayvan hastalıklarından oluşan virüs ve bakterilerden meydana gelmektedir.

  • Domuz gribi, kuş gribi ve son olarak covid-19 virüslerinin tamamı hayvanlardan insanlara geçmiştir.
  • Hayvandan hayvana taşınan bu virüsler sağlıksız koşullarda barınmak zorunda bırakılan hayvanların istemsizce ürettikleri virüslerdir.
  • Endüstrisi gelişmiş ve hayvan bakım uygulamaları gelişmiş toplumlarda bile bir arada yaşayan çok sayıda hayvanın bu virüsleri üretmeleri ve birbirlerine bulaştırmaları kaçınılmazdır.
  • Sonraki aşamalarda insanlara geçen bu virüsler insanın o an için alışık olmadığı bağışıklığı geliştirmesi için geçen sürede çokça yayılım göstermekte ve ölümlere sebep olmaktadır.

Hayvan Bakımının Önemi

Doğanın var olan dengesini uzun yıllar boyunca korumasına bağlı olarak her hayvanın doğal yaşam alanlarında özgür olması gerekmektedir. Ancak insan ihtiyaçlarının negatif etkileri sebebiyle hayvanlar için özgür olmak artık mümkün değildir. Hijyen kurallarına dikkat etmeli ve hayvan sağlığını önemsemeliyiz. Alışveriş yaparken bile seçici olmalı ve özensizliğin önüne geçmeliyiz.

 Her Mevsime Uygun Giyim Koleksiyonları Keşfedin

Giyim, en güçlü iletişim araçlarından biridir. Pek çok

Elektronik Çözümler İle Kolay Yaşam

Elektronik çözümler insanların günlük yaşamlarında

Giyimde Renk Uyumu Nasıl Sağlanır?

Güzellik ve estetik insanlar için olmazsa olmaz ihtiyaçlardan

Tarımda Çevre Dostu Pratikler: Organik Tarım ve Toprak Sağlığı

Tarım insan hayatında vazgeçilmez bir yere sahiptir. Tarımsal üretimlerde

Teknik Servise Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz elektronik cihazların bakım,

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Fotoğraf çekmek insanların

Halılarınızdaki Tazelik ve Temizlik İçin Uzman Adres

Evlerin en değerli eşyası olan halılar zaman içerisinde çokça

Yapı Dekorlarında İç Mekanları Canlandıran Yenilikçi Tasarımlar

Yenilikçi tasarımlar farklı sektörlerin ürünleri ve hizmetleri