• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Lojistik Sektörünün Ekonomik Etkisi

Herhangi bir ürünün ilk üreticisinden son tüketiciye ulaşana kadar geçtiği süreç olan lojistik, doğru ürünü doğru mekan ve zamanda rekabetçi nitelikteki fiyatla sunmaktır. Ülkenin gelişmişlik düzeyiyle doğrudan ilgili olan lojistik, ülkeler arası ilişkileri de ortaya çıkarmaktadır. Dünyanın gelişip değişmesi sonucunda lojistik hizmetlerinin hacmi de artmaktadır. Ülkeler arası rekabette de daha üstün olmanın yollarından biri ulaştırma hizmetlerinin yüksek olmasıdır. Yüksek standartlı ve düşük maliyetli ulaştırma sistemlerine sahip olan ülkeler dünya pazarında önemli yere sahipler. Üreticiye gereken hammaddelerin yetiştirilmesi, müşteriye üretilen malların zamanında ve minimum fiyatlarla ulaştırılması ekonomik gelişmenin hızlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Lojistik Sektörünün Ülkemiz Ekonomisine Katkısı

Birçok sektörün de canlanması ve rekabet gücünün artmasına neden olan lojistik sektörü ülkemizin ekonomisine son zamanlarda daha çok etki etmektedir. Ekonomi üzerinde lojistik sektörün etkisi iki yönde değerlendirilebilir:

  • Mikro etki – firma düzeyinde
  • Makro etki – ülke düzeyinde

İşletmeler eş zamanlı üretim, taşıma ve tüketiciye teslim işlemi yaparken aradaki rekabet daha iyi hizmetin ortaya çıkmasına neden oluyor ki, bu da firma düzeyinde bir etkinin oluşmasına olanak sağlıyor. Dünya pazarında ulaştırma sürecinde ülkelerin yürüttüğü yüksek standartlı lojistik faaliyetler doğrudan ülkenin ticaret hayatını, dolayısıyla ekonomisini geliştiriyor.

Ülkemizde Lojistik Sektörünün Önemi

Konumu itibariyle birçok ülkenin ticaret ilişkilerinde önemli yere sahip Türkiye, Karadeniz ve Orta Asya bölgelerinde önemini daima korumaktadır. Ülkemizde lojistik sektörünün büyüme potansiyelinin oldukça büyük olması ülke için bu sektörün önemini artırmaktadır. Taşıma, depolama, paketleme, gümrükleme ve tüketiciye teslimi kapsayan lojistik sektörünün alt yapısına önem veren ülkemiz daha etkili ticaret faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bu sektörü daha da güçlendirmek için taşıma ve teslim sürecindeki standartları, güvenirliği ve hızı artırmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir.

 Nano Enerji ve Çalışmaları

Dünya'da enerji kaynakları giderek azalmaktadır. Ve bu durum farklı enerji

Sigorta Finans Hizmetlerinde Müşteri Çıkarlarının Korunması

Sigorta finans hizmetleri insanlar tarafından sürekli olarak talep gören

Dünyada Turizm Sektörünün Yeri ve Önemi

Turizm bir ülkede ortalama bir yıldan az süre konaklamaya denir. Bu

Su Tasarrufu İçin Sıhhi Tesisat Çözümleri: Etkili Yöntemler ve İpuçları

Su Tasarrufu için Sıhhi Tesisat Çözümleri: Etkili Yöntemler

Daire Temizleme Hizmetleri ve Firmaları

Daire Temizliği Daire temizliği önemlidir çünkü insanın kendisini

Basın ve Güncel Politik Gelişmeler: Ne Ölçüde Etkili?

Basın geçmişten günümüze toplumların en önemli birimlerinden

Acılı Adana Yapılışı ve Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Türk mutfağının en tanınmış ve en çok tercih edilen lezzetlerinden olan

Pansiyonlarda Rahat Tatil Yapmak

Pansiyon tatilleri insanlar tarafından çok önemli bir noktada yer almakta ve