• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Tarımda Çalışma Koşullarının İyileştirilmesi: İş Güvenliği ve Çalışan Sağlığı

 

Tarım sektörü ülkemizin ekonomisi için son derece önemlidir. Tarım sektöründe çalışan nüfusu sürekli olarak azalış gösterse de sayısı hiç azımsanmayacak kadardır. Makineleşme ile birlikte insan gücüne olan gereksinim azalmıştır. Çok ağır işleri yapmak zorunda kalmayan insanlar farklı tarım işlerinde çalışmaya başlamıştır.

Birçok tarla ve tarım alanı, makineler olsa da işçilerin verdikleri emekler ile daha iyi duruma gelmektedir. Özellikle ağaçlardan toplanacak ürünlerde makine yöntemleri kullanılamamaktadır. Ya da rakımı çok yüksek olan dağ yamaçlarından toplanacak çay yaprakları için işçiler çok büyük emek vermektedir.

Tehlikeli Arazilerde Can Güvenliği

  • Eğimli arazilerde ya da dağlarda ekme ve toplama işlemleri yapanlar için neredeyse iş güvenliği için hiç önlem alınmamaktadır.
  • Aynı zamanda ilaçlama işlemlerinden dolayı kimyasala maruz kalmak ve makineler yüzünden kaza geçirmek tarımda meydana gelen iş sorunlarıdır.
  • Bu tip sorunların önüne geçebilmek için eğitime verilen önemin artması, çalışanlara temel kuralları ve tehlike karşısında nasıl davranmaları gerektiği yönünde bilgi verilmelidir.

Tarımda mevsimsel çalışma ve yer değiştirmelerden dolayı tam olarak bir dayanışma söz konusu olamamaktadır. Makinelerin yanlış kullanımından, fazla tarımsal ilaca maruz kalmak gibi birçok sorun karşısında yetersiz eğitim ve yetersiz örgütlenmeden dolayı tedbirlerin sayısı yeteri kadar arttırılmamaktadır.

Eğitim Düzeyi Arttırılmalıdır

Burada belirtilen eğitim düzeyi, en azından yapılacak tarımsal çalışmalarda kullanılacak yöntemleri doğru bir biçimde öğretmek olacaktır. Daha bilinçli olarak çalışmak oluşan kazaların sayısını azaltacaktır. Kullanılan ekipman ve araçların çalışanlara uygulanabilir aşamalarla tanıtılması ve kullandırılması riskleri en aza indirecektir. Meydana gelmesi muhtemel sorunlara ve oluşabilecek kazalara karşı tedbirli olunmasını sağlamak hem can hem de mal güvenliğine ciddi şekilde katkı sağlayacaktır.

 Pedagog Nedir, Pedagojinin Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Pedagoji en yalın anlamı ile çocuk bilimi demektir. Çocukların ve

5 Güzellik ve Tazeliğin Sırrı: Takip Edilmesi Gereken Vücut Bakım İpuçları

Herkes her gün güzel ve taze hissetmek ister ve bu da vücudunuza iyi

Hibrid İnverter Nedir?

İnverter; doğru akımı elektriksel akıma çeviren bir güç

Evde Alışveriş Yapma: Hangi Ürünler İçin Evde Alışveriş Daha Uygun ve Nasıl Yapılır?

Alışveriş ihtiyacı sonu gelmeyen bir gereksinimdir. Temel ihtiyaçlar ve

Türkiye Otomotiv Sektörü Balon Mu Normal Fiyat Mı?

Otomotiv sektöründe 2022 yılı içerisinde kriz devam ediyor.

Yol Yardım Firmaları

Oto Yol Yardım Araçlar modern yaşamda en büyük yardımcılardır ve

Eğlence Teknolojisi Nasıl Gelişti?

İnternetin hızla gelişmesi ile gündelik hayattan eğitime kadar birçok

Bir Koltuk Takımı Seçerken Nelere Bakılması Gerekiyor?

Bir koltuk takımı seçmek, evinizde rahat etmeniz için verebileceğiniz en