• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Temizlik Maddelerinin Tümü Alkol İçermeli Mi?

Temizlik birçok toplumda en çok önem verilen hususlardan biri olma özelliğine sahiptir. Yaşam alanlarının temiz tutulması birçok mikrobun ölmesine ve hastalıkların yayılmasına karşı oldukça etkilidir. Özellikle son dönemlerde dünya genelinde etkili Covid-19, temizliğin hayatımızdaki önemini bir daha vurguladı. Bu dönemde temizlik malzemelerinin kullanımında da ciddi bir artış görülmeye başlandı. Sık sık kullandığımız yerleri günde birkaç defa dezenfekte etmeye çalışarak kendimizi daha güvende hissetmeye başladık. Hal böyle olunca herkes en etkili hijyeni sağlayabilmek için en iyi temizlik malzemelerini kullanmaya özen göstermeye başladı. Peki, etkili temizlik için kullanılan malzeme neleri içermeli? Dezenfekte malzemelerinin içeriğinde sıkça bulunan alkol bazı soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Alkol Olmazsa Etkili Temizlik Olmaz Mı?

Toplumun birçok kesiminin alkole olan tepkisi temizlik malzemelerinin de içeriğinin tartışılmasına neden olmuştur. Şöyle ki muhafazakar yapıda olan insanlar alkolün temizlik malzemesinin içinde bulunmasının sakınca oluşturup oluşturmadığını merak etmeye başladı. Aslında bu konuda cevap nettir. Alkolü içki niyetine içmediğimiz veya yemeklerimize katmadığımız sürece tıbbi veya temizlik maksadıyla kullanımının dinen herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Alkolün temizliğe olan katkısına gelince ise alkol temas ettiği ortamda mikropların hızlı bir şekilde yok olmasına etki ettiği için tabii ki de temizlik ürünlerinin içerisinde bulunması hijyeni artırmakta daha etkili sonuçlar alınmasına neden olmaktadır.

Temizlikte Kullanılan Alkol

Temizlik malzemelerinin içerisinde farklı alkol çeşitleri bulunmaktadır:

  • İzopropil alkol (IPA)
  • Etil alkol
  • Saf alkol

Düşük maliyetli ve yüksek oranda dezenfektasyon özelliğine sahip olması nedeniyle temizlikte izopropil alkol sıkça kullanılmaktadır. Özellikle dezenfektan, aseton ve temizlik ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. İki karbonlu bileşen olan etil alkol de temizlikte kullanılmaktadır. Saf alkol temizlikte kullanıldığı zaman tahriş ve tahribata yol açabileceğinden çok fazla tercih edilmemelidir.

 Spor ve Sağlıklı Yaşam: Hangi Etkileşimler Vardır?

Spor ile sağlıklı yaşam arasında sıkı bir bağ vardır. Bu nedenle kişinin sporu

Ticari Denizcilik Nedir?

Çok eski zamanlardan buraya deniz ticareti şehirler ve ülkeler arası

Emlak Gerçekten Balon Mu?

Emlak piyasasında hem yatırımcıların hem de ev satın almayı düşünenlerin

Temizlik Ürünleri Kaça Ayrılır, Nelerdir?

Kir, bulaşıcı ajan, toz gibi istenmeyen maddelerin bir nesneden ya da ortamdan

Petro-kimya Nedir, Ne Üretilir?

Petrol aracılığıyla organik kimyasal ürünler sağlamak amacıyla kullanılan

Tarımda Yenilikçi Üretim Yöntemleri: Örneğin Hidroponik Tarım ve Sera Üretimi

Tarın gerek küresel manada gerekse ulusal manada çok önemli bir yere

Nakliyat Sektöründe Yenilikler: Gelecekte Neler Bekliyor?

Nakliyat için her türlü taşımacılık işleminin genel isimlerinden

Plastik Sanayi ve Çevre Önemi ve Etkileri

Plastik Nedir? Plastik petrol ve türevlerinden oluşan bir hammaddeye sahiptir.