• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Ambalaj Nedir. Ambalaj Çeşitleri Nelerdir?

Bir ürünün üretiminden son tüketiciye kadar ulaşımında özel görevi ve önemi olan ambalaj, ürünün şeklini ve içeriğini korumaktadır. Ürünün özelliklerine amacına uygun bir şekilde tasarlanmış ambalaj hem ürünü muhafaza etmekte hem de taşınmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle gıda malzemelerinin ambalajları onların bozulmasını engellemektedir. Ambalajın görevleri bununla bitmemektedir. Aynı zamanda her bir ambalaj içindeki ürün ile ilgili bilgi vermektedir. Ambalajın yansıttığı izlenim ürünün müşteri tarafından seçilip seçilmemesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden ürünler ambalajlanırken müşteride etki bırakacak resim veya yazılar kullanılmaktadır.

Ambalajın Çeşitleri

İçindeki ürünün çeşidine uygun olarak plastik, ahşap, cam, kağıt veya metalden üretilen ambalajların yapısı ürün açısından çok önemlidir. Özellikle gıda malzemeleri için tasarlanmış ambalajlar kokusuz olmalı, aynı zamanda ürünün tazeliğini koruyacak şekilde sıkı hava geçirmez biçimde kapatılmalıdır. Görevleri itibariyle ise ambalaj çeşitleri üçe ayrılır:

  • Satış ambalajı. Diğer adıyla birincil ambalaj olarak tanınan bu ambalaj türü son tüketiciye odaklı olarak üretilmektedir. Direk ürünle temas eden ambalaj satış ambalajıdır.
  • Grup ambalajı. Aynı cinsten olan ve birincil ambalajla kaplanmış ürünlerin koyulduğu daha büyük ambalajlardır. İkincil ambalaj olarak nitelendirdiğimiz bu tür, birincil ambalajın yıpranmasına engel olmaktadır.
  • Nakliye ambalajı. Birincil ve ikincil ambalajların nakliye sırasında hırpalanmaması için üretiliyor. Görevi gereği üçüncül ambalaj olarak biliniyor.

Ambalajın Bilgi Verme Özelliği

Ambalajlar üzerindeki resim ve yazılar müşterilerde ürünle ilgili ilk izlenimi uyandırmaktadır. Özellikle sağlıklı beslenmeye önem veren kişiler aldıkları ürünlerin ambalajlarını dikkatlice incelemekteler. Ürünün yapıldığı malzemenin özelliklerinden içeriğindeki besin değerlerinin oranına kadar inceleme yapan müşteriler bu bilgileri ambalajlardan alabilmekteler. Bu nedenle de ambalaj sadece koruyucu özelliğe sahip değil aynı zamanda ürünün satışını da doğrudan etkilemektedir.

 Alışveriş Yaparken Bütçenizi Korumanın Yolları

Bütçe yönetimi sadece kurumlar için değil, aynı zamanda kişisel

Sebze ve Meyvelerin Besin Değerini Artırarak Tüketme Yolları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça elzem olan sebze ve meyve

Sağlam Doğal Taşların Önemli Faydaları

Doğal taşlar mimari için çok önemli bir konumda yer almaktadır.

Ev Ve İş Yerlerinde Kaçak Akım Koruma Rölesi Faydaları

Kaçak akım koruma rölesi (KAK), elektrik devresinde meydana gelen

Demir Periyodik Tabloda Kaçıncı Sırada Yer Alır?

Periyodik tablo kimyasal elementleri sınıflandırmak için oluşturulmuş bir

Kırık Ekran Mı? Telefon Ekranı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kırık Ekran Mı? Telefon Ekranı Onarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Telefonunuzu

Tekstil Ürünlerinde Renk ve Desenin Gücü

Tekstilde önemli bir yere sahip olan renkler, desinatörlerin becerileri ve

Otomotiv Sektöründe Madencilik Yönetimi: Verimliliği Artırmak İçin Stratejiler

Otomotiv sektöründe yararlanılan birçok maden bulunmaktadır. Bu