• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Görsel ve Basılı Yayın Nedir?

Basın, dilde batılılaşma hareketinin bir getirisi olarak, matbuat sözcüğünün yerine kullanılmaya başlanmış, kitlelere ihtiyaç duydukları bilgileri düzenli olarak ulaştıran yayınlar ve bu yayınları yapan kişiler için kullanılan sözcüktür. Basın, kendi içinde 2’ye ayrılmaktadır:

  • Görsel basın ve
  • Yazılı basın.

İnsanların, bulundukları toplumda olanları öğrenme ve bu olanlara tepki gösterme ihtiyaçlarından doğmuş olan basın, sınırsız içeriğe sahip olması ve sınırsız kitlelere ulaşabilmesi sayesinde geçmişten günümüze iletişimin en temel yapı taşını oluşturmaktadır. Edinilen bulgular, yazılı basının tarihçesinin mağara dönemine kadar uzandığını göstermektedir.

En başta mağara duvarlarına yapılan resimlerle icra edilmeye başlanmış olan yazılı basın, toplumsal yaşamın gelişmesi ve değişmesi ile kitaplar, dergiler, gazeteler, broşür ve afişlerle hayatımızın her anında kendine bir yer edinmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yazılı basın da gelişmiş, görsel ve işitsel yayın organları aracılığı ile hayatımızın her anında habere ulaşmamız sağlanmıştır. Görsel basının en güzel örneği, herkesin evinde bulunan televizyonlardır.

Görsel basındaki hızlı değişim ve gelişme, yazılı basın organlarının gelişiminiz yavaşlatsa da insanların haber alma gereksinimlerini çok daha hızlı giderebilmesinden dolayı, tüm basın organlarının kendini geliştirdiği bir platform haline gelmiştir. Günümüzde basın firmaları, hem yazılı hem görsel yayın yaparak, kendi hedef kitlesini sürekli genişletebilmekte ve kesintisiz bilgi sağlayabilmektedir.

Görsel ve Yazılı Basının Önemi

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olan haber alma ve bilgi edinme ihtiyacı görsel ve yazlı basın aracılığıyla karşılanmaktadır. Yapılan bu yayınlar, küçüklüğümüzden itibaren hayatımızda yer almakta, toplumda olmak istediğimiz yeri belirlememizde büyük rol oynamaktadır.

Sosyolojik ve tarihi yapılan incelemelerde, basın araçlarının devletlerin ya da kişilerin toplumu belirli bir yöne doğru çekmek için kullanıldığı görülmektedir. Teknolojik gelişmeler artık herkesin eşit haber alma hakkını koruyarak, her türlü bilgiye ulaşmamızı sağlıyor olsa da özellikle karanlık çağlarda basın, kitleleri istenilen yöne çekmek için kullanılan bir araç olmuştur.

Basının, insan hayatını doğru şekilde etkilemesi için aşağıdaki özellikleri göstermesi gerekmektedir:

  • Tarafsız ve herkese eşit mesafede yayın yapılması,
  • Olan bitenin karartılmadan, açık bir şekilde anlatılması,
  • Düzenli ve kesintisiz bilgiye erişim sağlanması,
  • Tek yönlü olmaması, herkese hitap edebilmesi ve
  • Toplumsal olayları anında paylaşabilmesidir.

Teknolojinin Görsel ve Yazılı Basın Üzerindeki Etkisi

Gelişen teknoloji bizlere, hem görsel hem yazılı hem de işitsel basın örneği olan interneti sunmuştur. Hayatımızın her anında, aklımıza gelen konuşa yararlandığımız internet, kesintisiz haber ve bilgi kaynağı olmasından dolayı önce yazılı basın organlarının akabinde görsel basın organlarının yerini almaya başlamıştır. Kitap, dergi gibi yazılı basın örnekleri ceplerimizde taşıdığımız, internet bağlantısı olan telefonlarla, e-okuyucularla ya da bilgisayarlarımızla bize sunulmakta, televizyon izlemek için internet bağlantısı gerektiren akıllı televizyonlar evlerimizin başköşesine konulmaktadır.

Toplumsal her hadiseyi, farklı ve karşıt görüşlere sahip birçok kaynaktan almamızı sağlayan internet, basın yayını yapan tüm şirketler tarafından da aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüzde başarıyı yakalamanın sırrı internetin doğru kullanımı ile orantılı hale gelmiştir. Basın yayını yapan tüm firmalar, internetin sonsuz dünyasını keşfederek, insanlara ve topluma aradıkları her haberi sunabileceklerini fark etmiş ve kendilerini bu yönde geliştirmeye başlamıştır.

Sınırsız haber ve bilgi kaynağı olan internet, bir hizmet satın almak istediğinizde de kullanabileceğiniz bir araçtır. Birçok web sitesi, ihtiyaç duyduğunuz bilgi ve hizmeti sunmaktadır. Bu sitelere en iyi örneklerden biri olan birmilyonnokta.com aracılığı ile birçok farklı sektörden birçok farklı markayı bulabilir ve işletmelerle direkt temasa geçebilirsiniz.

 Evde Yapabileceğiniz 5 Basit Dıy Dekorasyon Fikri

Evde Yapabileceğiniz 5 Basit DIY Dekorasyon Fikri Evimizi kişiselleştirmenin ve

Banka Çalışanlarına Verilen Eğitimler Nelerdir?

Artan rekabet ve teknolojideki hızlı değişimler nedeniyle, bankalar sağlıklı bir

Yatalak Hastalara Evde Bakım Hizmeti

Günümüzün pek çok çeşitli sağlık hizmetleri

Plastik Sanayisinde Kullanılan Kalıp Çeşitleri Nelerdir?

Plastik Üretimi Nasıl Yapılır? Plastikler organik ürünler ile beraber

Evcil Hayvanlarınız İçin Beslenme Rehberi

Evcil hayvanların doğru beslenmesi için bazı ipuçları: Evcil

Yatırım Kavramı ve Türleri

Doğrudan tasarrufla ilişkili olan yatırım kavramı biriken maddi gelirin daha da

Güzel Görünmek Yapılan Makyaj Sağlığınızla Oynuyor Olabilir

Özellikle kadınlar her daim güzel görünmek için

Tekstil Ürünlerinin Doğal Malzemelerle Üretimi: Hangi Yöntemler Kullanılır?

Tekstil ürünlerinin imalat aşamalarında kullanılmakta olan malzemeler insan