• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Konutlarda İç Mekân İle Mobilya Etkileşimi Bağlamında Mobilyaya Dair Özellikler

En genel tanımı ile konut, insanların güvenlik, barınma ve korunma ihtiyaçlarını karşılayan yapıya verilen isimdir. Bu yapı, kullanılan donatılar ile korunmanın dışında oluşan ihtiyaçlara da yanıt verebilecek şekilde giderek farklı niteliklere sahip mekanlardan oluşarak gelişim göstermeye başlamıştır.

Günümüz modern insanının;

  • 4+1
  • 3+1
  • 2+1
  • 1+1

Konut çeşitlerinden birini tercih ederek mobilya mağazalarındaki mobilyalar ile evini döşediği düşünüldüğünde, mobilya ile konut iç mekân ilişkisinin önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Fakat konut iç mekanları ile bu mekanlardaki yaşamsal faaliyetleri kolaylaştırması amacıyla üretilen mobilyaların uyumu; mobilya seçimi, fiyat öncelikli konut, her konuta göre yeni mobilya alamama, sık konut değiştirme ve kiracılık gibi pek çok nedenden ötürü sağlanamamaktadır.

 Mobilyanın Özellikleri

Donatının mekân içindeki organizasyon ve yoğunluğu, o mekânın kullanışlılığı olumsuz ya da olumlu yönde etkileyebilir. Konut iç mekân tasarımında mobilyanın önemli bir girdi olarak değerlendirilmesi ne kadar önemli ise, mobilya tasarım sürecinde de konu iç mekân özelliklerinin dikkate alınması o kadar önemlidir. Herhangi bir uyumsuzluk sorunu insan yaşamı ile ilgili ekonomik, sosyolojik ve psikolojik sonuçlar doğurur. Tasarımcıya düşen görev mekân ile donatı arasındaki ilişkiyi doğru kurgulamaktır.

İşlevsel Çeşitlilik

İşlevsellik mobilyada bir ihtiyacı giderme özelliği olarak ifade edilir. Bir konut içinde mobilya kullanmanın esas nedeni konut içindeki yaşamsal faaliyetler sırasında meydana gelen ihtiyaçları konforlu bir şekilde gidermeye yöneliktir. Mobilyada birden fazla işlev birleştirilerek işlevsel çeşitlilik durumu meydana geldikçe mobilyanın o ihtiyacı karşılaması üzere tasarlanması ilkesi esas alınabilir. Birmilyonnokta.com sitesi ile daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Site kullanıcılarının beklenti ve ihtiyaçlarına uygun içerikler yayınlayarak ön plana çıkmaktadır.

 Yeşil İnşaat: Ağaç ve Orman Ürünlerinin Çevre Dostu Binalarda Kullanımı

Yeşil İnşaat: Ağaç ve Orman Ürünlerinin Çevre Dostu Binalarda

Ev Ve İş Yerlerinde Kaçak Akım Koruma Rölesi Faydaları

Elektrik, günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası

Anaokullarında Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Alışkanlıklarının Oluşturulması

Anaokulları, çocukların beslenme alışkanlıklarının sağlıkları göz

Demir Olmayan Metaller Hangileridir?

Günlük ve iş hayatının vazgeçilmezi olan metal, sözlük

Organik Tarımın Yükselişi: Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Seçimler

Kimyasallardan uzak, pestisitlerin kullanılmadığı, sentetik hiçbir şeyin

Evinizin Ambiyansını Değiştirecek Mobilya Tasarımları

Evler, kullanıcının zevklerini ve ihtiyaçlarını yansıtan en önemli

Mimari Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon, ne kadar kolay görünse de aslında detaylı ve dikkat gerektiren bir

Oto Alım Satımında Müşteri Memnuniyeti ve Kaliteli Hizmet

Oto alım satımı gerek alıcılar gerekse satıcılar için önemlidir.