• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Sağlık Alanında Reklam Yasağı Neden Uygulanıyor?

Reklamların genel amacı ürün ve hizmetleri tanıtarak satışları arttırmak ve yüksek kârlar elde etmektir. Maddi kazanç isteği ve kaygısıyla gerçekleştirilmekte olan reklamlar bazen ilgi çekici olması için çok gösterişli biçimlerde yapılabilmektedir. Ancak sağlık alanında reklam yapmak, kâr amacıyla satışlar gerçekleştirmek etik açıdan uygun olmamaktadır. Bu sebeple sağlık alanında reklamlara yasak getirilerek, insani sağlık ihtiyaçları ve ilaçların amaçlarının dışında kullanılmasının önüne geçilmek istenmektedir.

  • İnternet tabanlı uygulamalarda sağlık alanında verilen birçok reklamın yanıltıcı içerikli olduğunu ve yasal prosedürlere uygun olmadığının bilincinde olmalıyız.
  • İnternet üzerinden alınan zayıflama ilaçları ve diğer ilaçlar yüzünden birçok işinin sağlık problemi yaşadığını unutmayalım.
  • Tabi reklamlar sadece interneti kapsayan bir konu değildir. Radyo, televizyon ve gazete reklamlarında da var olan sınırlamalar sayesinde insani sağlık malzemelerinin amaç dışı kullanımları engellemek için reklamları yasaklanmıştır.

Günümüzde Sağlık Reklamlarına Bakış

Günümüzde bazı özel sağlık kuruluşları ve hekimler reklam özgürlüğünü savunmakta ve sağlık alanında reklamların gerekli olduğunu, insanların bilgilenme hakkı olduğunu savunmaktadırlar. Bireylerin istek ve amaçlarını bilemediğimiz için iyi niyetli olduklarını düşünsek dahi, sağlıkla ilgili ürün ve ihtiyaçların tanıtılmasında rekabet ve maddi kazanımlar sebebiyle kötü amaçlı ve insan sağlığını tehdit edecek düzeylerde reklamlar yapacak olanlar olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek maksadıyla uygulanan yasakların doğruluğu tartışmaya kapalı hale gelmiştir.

Reklam Sınırlandırmalarının En Temel Amacı

Doktorluk mesleği kutsallığı sorgulanamaz bir meslektir. İnsanların haklarını düşünmek hepimizin temel görevidir ama doktorların öncelikli olarak hasta haklarını dikkate almaları gerekmektedir. Hastalıkların iyileştirilmesi ve bilimsel bulgu ve çalışmalar ile daha fazla tedavi çeşidi bulmaya odaklanmaları gerekmektedir. Bu sebeple odak noktalarının hastalar değil de reklamlar yoluyla maddi kazançlar elde etmek olması uygun bir durum değildir.

 Dekorasyon Şirketlerinin Hizmetleri Nelerdir?

Binaların iç ve dış olmak üzere birçok alanında dekorasyon

Otonom Gemiler: Denizcilik Sektöründe Devrim Yaratan Teknolojiler ve Geleceği

Otonom Gemiler: Denizcilik Sektöründe Devrim Yaratan Teknolojiler ve Geleceği

Dijital Detoks: Ekran Süresini Azaltmanın Yolları

Dijital cihazlar, hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Akıllı

Tohum Seçimi: Kaliteli ve Verimli Bitki Yetiştiriciliğinin İlk Adımı

Bitki yetiştirmek, hem hobi olarak hem de profesyonel olarak yapılabilecek bir iştir.

Profesyonel Elektronik Montaj Hizmetleriyle Zamandan Tasarruf Edin

Günümüzde hemen hemen her alanda elektronik cihaz kullanıyoruz. Evde

Kurumsal Dönüşüm ve Yönetim Danışmanlığı

Kurumsal dönüşüm; bir kurumun iş modelini, stratejisini, organizasyonunu

Temiz Bir Gelecek İçin Plastik Konusunda Ne Yapıyoruz?

Çok uzun çağlardır insanlık tarafından kullanılan ve büyük

Ambalaj Ürünleri ve Teknolojileri Hakkında Bilgiler

Bir ürünün ya da hizmetin tüketiciye ulaştırılırken en iyi