• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Sigorta Sektöründe Müşteri Memnuniyeti Nasıl Ölçülür?

 

Sigorta sektörü gerek ülkemizde gerekse dünyada her geçen gün genişlemektedir. Sigorta şirketleri her gün daha farklı ürünlerle, daha farklı paketlerle ve hizmetlerle müşterilerinin karşısına çıkmakta, çağın olanaklarından yararlanılarak deneyimler ilerletilmektedir.

Can ve mal güvenliğine dair sigorta kalemlerinin devamı surette arttığı alanda sigorta şirketlerinin sayısı da artmaktadır. Bu nedenle rekabet de güçlenmekte, rekabet ortamında öne çıkmada en önemli etkenlerden birisiyse müşteri memnuniyeti olmaktadır.

Geçmişten bu yana sigorta sektörü memnuniyet düzeyinin üst seviye olduğu alanlardan birisi hiç olmamıştır. Bu nedenle sigorta sektöründe müşteri memnuniyet oranı elde tutmayla ölçülmektedir. Eğer sigorta şirketi elde tutma oranları yüksekse müşteri memnuniyeti de yüksek kabul edilir.

Müşteri Memnuniyetini Ölçmenin Amacı

Sigorta şirketleri açısından müşteri tatmini son derece önemli olduğunda düzenli olarak ölçülmesi gerekir. Hem müşteri tatmini hem de müşteri memnuniyetinin ölçülmesi büyük önem taşır. Bu ölçümlere göre strateji ve politikalar belirlendiğinden yeni yol haritaları çizilebilir.

Bir sigorta şirketinin rekabet edebilir yapıya kavuşabilmesi, müşteri tatmin düzeyinin yükseltilmesi için memnuniyet düzeyinin ölçülmesi gerekir. Bu sayede hizmetler geliştirilebilir, olumsuz yönler giderilebilir ve müşteri sadakati sağlanabilir.

Ayrıca müşteri kayıplarının nedenleri de önemlidir. Kayıp nedenleri tespit edilerek müşterileri elde tutmanın yolları belirlenebilir. Sonuç olarak da karlılık arttırılabilir. Dolayısıyla müşteri memnuniyetinin ölçülmesi başlıca şu nedenlerle yapılır:

  • Müşteri kaybı ve maliyeti,
  • Müşteriyi elde tutmanın değeri,
  • Kârlılık.

Müşteri Memnuniyetini Ölçme Adına Yapılacaklar

Günümüzde teknolojinin olanakları aslında sigorta şirketleri için birçok kolaylık sağlamaktadır. Gerek ürünlere ulaşma gerek ödeme gerekse iletişim fırsatları şirketlere pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle müşteri deneyimi müşteri yaşam döngüsü boyunca takip edilebilmekte, iletişim almayı kestiğinde dahi iletişim kurulabilmektedir.

 Halının Ömrünü Uzatan Tavsiyeler

Bir halı alırken en fazla dikkat edilen evde nereye kullanılacağı, kullanılan odaya

Yeni Tasarımlara Sahip Olan Ürünler

Yeni tasarımlara sahip olan aksesuar ürünleri insanlar tarafından çok

Deri Tasarım ve Üretimde Teknolojik Gelişmeler

Deri sektörü pek çok alana ürün sunması ile öne

Elektronik Cihaz Tamirlerinde Kullanılan Malzemeler

Elektronik cihaz tamirlerinde her zaman en kaliteli ve güvenilir malzemelerin

Türkiye Otomotiv Sektörü Balon Mu Normal Fiyat Mı?

Otomotiv sektöründe 2022 yılı içerisinde kriz devam ediyor.

Elektronik Çözümler İle Verimli İşler

Elektronik çözümler ile yapılan işlerin çok daha kolay ve

Kaliteli Doğal Ahşap Dekorasyon

Doğal ahşap dekorasyon hizmetlerinin en kaliteli şekilde insanlara sunulması

Plastik Enjeksiyon ve Kalıp Teknolojilerindeki Yenilikler

Plastik enjeksiyon ve kalıp üretiminde teknolojinin desteği bir hayli fazladır.