• call img
 • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

 • line
 • 444 24 98

Tarihin En Büyük Deniz Kazaları

İnsanlık tarihi boyunca, deniz hep meydan okunması gereken bir oluşum olarak görülmüştür. Bu konu ile ilgili hem yazılı hem de görsel birçok kaynak bulunmakta, ilkel toplumlardan günümüz modern hayatına kadar, denize karşı duyulan korku ve saygı bu kaynaklarda açıkça görülebilmektedir. Gözümüzle gördüğümüzün çok daha fazlasını barındıran deniz ve okyanuslar, insanoğlu için bilinmezliğini halen daha korumaktadır. Bu nedenle olsa gerek, suları fethetme arzumuz halen daha yoğunluğunu korumaktadır.

Deniz ve okyanuslar sadece bilinmeyene açılan kapılar değil ayrıca ulaşımın da temel taşlarından biri olarak hayatımızda yer almaktadır. Kara ve havayolu haricinde deniz taşımacılığı modern gemiler aracılığı ile yapılmakta, yüzlerce hatta binlerce insan, kıtalar arasında taşınabilmektedir. Modern teknoloji sayesinde 5 yıldızlı otellerde dahi bulamayacağınız bir şatafat ve konfor, transatlantik adı verilen gemilerde yolculuğunuz boyunca size sunulmaktadır.

Zamanda biraz gerilere gittiğimizde, ilk transatlantiklerden olan Titanik gözümüze çarpmakta ve bize deniz ve okyanusların ürkütücülüğünü yeniden hatırlatmaktadır. Tarih boyunca birçok kaza ve ölüme sebep olmuş olan denizler, geçtiğimiz yüzyılların en büyük facialarının yaşanmasında büyük rol oynamıştır.

Tarih Sahnesinde Karşımıza Çıkan En Büyük Deniz Kazaları

Deniz ve okyanuslar bilinmezliği ile bizi büyülemeye devam etse de, tarih boyunca tespit edebildiğimiz trajedilerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

 • Herkesin yakından tanıdığı, filminin gişe rekorları kırdığı, batmaz denilen geminin okyanus karşısında çaresiz kaldığının kanıtı, Titanik’in batması. 1912 senesinde ilk yolcuğunda, buzdağına çarparak batan gemide 1517 kişi hayatını kaybetmiştir.
 • 1707 senesinde Sicilya’da İngiliz donanmasına ait 4 gemi, kayalıklara çarparak batmış, 2000 kişilik mürettebat hayatını kaybetmiştir.
 • Kazanın nedeni günümüzde halen belirlenememiş olan, 1994 yılında Baltık Denizi’nde batarak 852 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Estonia gemisi. Kazadan 137 kişi kurtulmuş olmasına rağmen, kazanın ardındaki sır perdesinin aralanmamış olması düşündürücüdür.
 • Senegal Devleti’ne ait olan Le Joola isimli feribot, 2002 senesinde dev dalgalar sebebi ile alabora olmuş ve 1864 kişi hayatını bu kazada kaybetmiştir.
 • 1744 yılında Manş Denizi’nde 1000’den fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan HMS Victory’nin kazası ve batması. 250 sene boyunca geminin enkazı bulunamamış, 2008 senesinde yeri tespit edilebilmiş ve kaza ayrıntıları halen tam olarak çözümlenememiştir.
 • 2008 yılında Filipinlilere ait olan Princess of the Stars isimli geminin batması ile 690 kişi hayatını kaybetmiştir.
 • Tarihin en ölümcül gemi kazası olarak karşımıza çıkan yolcu feribotu MV Dona Paz ve petrol tankeri MT Vector’un 1987’de çarpışması, 4300’dan fazla insanının ölümü ile sonuçlanmıştır.
 • 1865 yılında Amerika İç Savaşı’nın sonunda savaş esirlerini taşımada kullanılan The Sultana isimli vapur, kazanlarının patlaması sebebi ile batarak 1168 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Vapurum enkazı ancak kazadan 100 sene sonra 1982’de bulunabilmiştir.

Sadece can kaybı değil, ayrıca yaşanan en büyük deniz ve çevre kirliliğine sebep olmuş olan Torrey Canyon isimli süper tankerin, İngiltere açıklarında kayalıklara çarparak batması ile 120000 ton petrol denize dağılmıştır. Anında birçok deniz canlısının ölümünün dışında, ekosisteme verdiği zararın etkileri halen devam etmektedir.

Türkiye’de Deniz Kazaları

Türk deniz tarihinde akıllara kazınan en büyük facia 1890 yılında Japonya’dan dönen bir fırkateyn olan Ertuğrul isimli geminin Kuşimoto Adası açıklarında batmasıdır. Bu kaza sonucunda 587 denizci şehit olmuştur. Gemi, 2. Abdülhamid tarafından Prens Komatsu Akihito’nun İstanbul’a bir savaş gemisi ile gelmesi üzerine, iade-i ziyaret yapılması amacıyla 1889 senesinde İstanbul’dan yol çıkmış, 1890 yılında geri dönüş yolunda kayalara çarparak batmıştır.

 İkinci El Eşya Alım Satımında En İyi Teklifleri Keşfedin: Kalite ve Uygun Fiyat Bir Arada!

Boşta kalan eşyaları değerlendirerek nakde çevirmek isteyen kişiler ikinci el

Kaliteli Yapılara Sahip Perdeler

Perde kullanımı günümüzde çok önemli bir konumda yer

Oto Kurtarma Hizmetlerinin Kaliteli Araçlar İle Sunulması

Oto kurtarma hizmetleri esnasında kullanılan çekici araçlarının kaliteli

Rent A Car Firması Açarken Gerekli Ruhsatlar Nelerdir?

Rent A Car firması açmadan önce özellikle fizibilite

Sweatshirt Kaç Dereceye Kadar Sıcak Tutabilir Kışlık Giyime Uygun Mudur?

Kışlık Sweatshirt Son yıllarda modanın vazgeçilmez parçalarından

Hotel Odalarında Ev Konforunu Yaşayın Konforlu ve Modern Tasarımlar

Tatil için tercih edilen oteller yılın en keyifli zamanlarını daha iyi

Yurtdışında Yatırımcı Şikayet Süreçleri

Dolandırıcılık, yanıltıcı faaliyetler, kötü niyetli kişi ve kurumlar

Formal Eğitim Çeşitleri Nelerdir?

Formal eğitim kendi içerisinde örgün eğitim ve yaygın eğitim olmak