• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Daşkaya Otomotiv Lpg Dönüşüm Servisi

firma sektörü

Sektör :

firma yetkilisi

Yetkili Kişi :

Yavuz Yavuzder

Otogaz Nedir?

Genel Tanımı
Otogazın içeriği, diğer iki LPG kategorisi olan tüplügaz ve dökmegaz içerik özelliklerinden farklı olmalıdır. Aksi halde, otogazdan düşük performans alınır.

Otogaz, otomobil yakıtı olarak kullanılan LPG’nin genel adıdır. LPG ise, propan ve bütan gazlarının belli oranlarda karışımından oluşan ve İngilizce adı Liquefied Petroleum Gas (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) olan bir petrol gazıdır. Petrolün rafinerilerde işlenmesiyle ve doğalgaz kaynaklarından elde edilir. LPG, doğalgaz ile aynı yakıt değildir.

LPG, otogaz olarak araçlarda; tüplügaz olarak evlerde, işyerinde ısınma ve pişirme için; dökmegaz olarak daha yüksek miktarda stoklanarak sanayide üretim, ısınma, pişirme için ve müstakil konutlarda ısınma ve pişirme için kullanılır. Otogazın içeriği, diğer iki LPG kategorisinin içerik özelliklerinden farklı olmalıdır. Aksi halde, otogazdan düşük performans alınır.

Otogaz Güvenli midir?

Güvenlidir

Türkiye’de otogazlı araçların, kapalı otoparklara alınması standart gereği yasaklanmıştır. Bu yasağın temel nedeni kapalı alanlarda oluşabilecek tehlikelerden LPG’li aracı uzak tutmaktır. Fransa gibi pek çok ülkede, Türkiye’de de geçerli olan otogaz dönüşüm standardına uygun araçlar tüm kapalı otoparklara girebilmektedir.

Otogaz ve LPG kullanımında oluşan sorunların nedeni, tamamen standart dışı ve yanlış uygulamalardır.

Otogaz, güvenli bir yakıttır. İstasyonlarda stoklama ve dolum, araçlarda dönüşüm ve üründe içerik; standartlara uygun olduğunda otogazın kullanımı son derece güvenlidir.

Otogaz ve LPG kullanımında oluşan sorunların nedeni, tamamen standart dışı ve yanlış uygulamalardır.Örneğin, otogaz kullanıcıları da benzinli veya dizel araç sahipleri gibi araçlarının periyodik bakımlarını yaptırmalıdır. Düzenli bakımı yapılmayan her yakıt türüne sahip araçta performans ve güvenlik sorunları ortaya çıkacaktır.

Otogazda,
• Dönüşümler için TS 12095 ve ECE R 67-01 standartlarına,
• Otogaz kalitesi için TS EN 589 standardına,
• İstasyon kurulumları için TS 11939, TS 1446, TS 1449, TS 1445 standartlarına uyulması gerekmektedir.

Araç dönüşümleri, istasyon kurulumları ve otogaz; bu standartlara uygun olduğu sürece otogaz son derece güvenli, aynı zamanda çevreci ve yüksek performans veren bir yakıttır.

Otogaz Kullanarak Tasarruf Yapabilir miyim?

Ekonomiktir

Otogazın benzine göre yaratmış olduğu net ekonomi, %35 seviyesindedir.

Çevreci olması nedeniyle pek çok ülkede vergi teşvikleri ve uygun fiyat politikası ile desteklenen otogaz, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi, Türkiye’de de ilk günden bu yana ekonomik yakıt konumunda bulunuyor.

Otogaz Kullanırsam Aracım da Performans Kaybı Olur mu?

Otogaz doğru kullanıldığında diğer yakıtlar kadar yüksek performans sunar. Otogaz kullanan araçlarda performans kaybı olmaması için dönüşümün yetkili bir serviste gerçekleştirilmesi, diğer yakıt kullanan araçlarda olduğu gibi bakım ve kontrollerinin düzenli yapılması ve sürekli kaliteli otogaz kullanılması yeterlidir. Bu 3 konuya dikkat edildiğinde araçta hissedilir hiçbir performans kaybı yaşanmamaktadır. Nitekim, lüks araçlarda, özellikle de 4x4 araçlarda giderek daha çok otogaz tercih edilmesinin nedeni de performanstan hiçbir ödün vermeden yakıtta önemli tasarruflar elde edilmesidir.

Eğer Sürüş Esnasında gaz biter ise ne yapabilirim?

Gösterge panelinin üzerindeki anahtara hafif bir dokunuşla aracınızı performansta herhangi bir etki hissetmeksizin benzine çevirip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Otogaz araç motoruna zarar verir mi?

Aksi bir halde hayır. Bir yakıt olarak gaz, hava ile benzinden daha iyi karıştığı için ve ayrıca asit ve karbon birikimlerinin bulunmamasından dolayı Otogaz kullanımı motor ve bileşenlerinde daha az yıpranmaya sebep olur.

Otogaz ile aracımı farklı bir şekilde kullanmak zorunda mıyım?

Hayır, sürüş stilinizde herhangi bir değişikliğe gitmenize gerek yoktur. Aracınızı motor soğuk iken çalıştırmanız problem yaratmayacaktır. Motor performansınız benzin konumu ile hemen hemen aynıdır. Yakıt israfı kesinlikle yoktur. Motor sesi düşük ayrıca çevreye çok daha duyarlı bir sürüş keyfi yaşarsınız.

Her Çeşit Araç LPG’ye çevrilebilir mi?

Kurşunsuz yakıtlara uyum gösteren tüm benzinli motorlar Otogaz’a da uyumludur.

Otogaz Sistemini Kendim Monte Edebilir miyim?

Kesinlikle hayır. Sistemin montajının yapılabilmesi için kapsamlı bir eğitim alınması şarttır

firma etiketleri Firma Etiketleri
BENZER FİRMALAR