• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98
firma logo

Yeni Sölöz Masör

firma sektörü

Sektör :

firma yetkilisi

Yetkili Kişi :

Metin Başol-şevket Başol

Başol Ailesi Kimdir?

Baba Şevket Başol ve oğulları Turan Başol ve Metin Başol kardeşler Orhangazi'nin Yenisölöz Köyünde 50 yılı aşkın bir süredir gece gündüz tatil bayram demeden, ağrılar nedeni ile hayattan bezmiş olan, özellikle bel ve boyun bölgelerinde fıtık oluşan hastalarına yürekleri ve deneyimli elleri ile masaj terapi hizmetleri vermekte olan güler yüzlü bir ailedir. Ve ailenin masör geleneği nesillerdir elden ele devam etmektedir.

Şevket Başol Masörlük Mesleğine Nasıl Başlamıştır?

Şuan 82 yaşında olan Şevket Başol küçük yaşlarda, köyde bulunan hayvanların kemiklerini inceleyerek, sakatlanmış olan kuzuların bacaklarını ve kemiklerini düzeltip tedavi ederek insan vücut anotomisi hakkında olan merakını ve ileride gerçekleşecek becerilerini ailesine ve etrafına göstermeye başlamıştı. 7 kardeşli bir ailenin bütün yükü 46 yaşındaki babasının vefat etmesi üzerine kendisine kalmıştı.

Çobanlarla hayvanların otlatılması, zeytin bahçelerinin bakımı ve toprak sahiplerinin tarlalarını babasının vefatından sonra aldığı2 çift öküz ile sürerek, hem ailesinin bakımıyla uğraşıyor hem de bir yandan kalan kısıtlı vakitlerinde masör olan Amcasının yanına giderek onun çıraklığını yapıyordu.

İlerleyen zamanlarda bir gün Amcası kendisini yanına çağırarak aile geleneği ve mesleği olan masörlüğü oğullarının ilgisi olmaması ve Şevket Başol' da görmüş olduğu yetenek neticesinde kendisine öğreteceğini söylemiştir. Şevket Başol' da zamanla Amcasından bütün mesleğin sırlarını öğrenmiştir. Ve Halk hekimi olarak kırık çıkık konusunda ve masaj yöntemleri konusunda hizmet vermeye başlamıştır. Kırık çıkık konusunda sadece gençlik dönemlerinde halka yardımcı olmuştur. Çünkü müteala dönemlerinde alçı doktor bulmak gerçekten zordu. Halk hekimi olarak ceviz kabuklarından alçı yaptığı ve yardımcı olduğu dönemler olmuş.

Ancak şuan kırık çıkık konusunda kendisine gelen insanları hastane doktorlarına yönlendiriyor ve yalnış bilinen hususlarda halkı bilgilendiriyor.

Kendisi ve oğulları Turan Başol ile Metin Başol için kurslara da giderek masörlük konusunda aile geleneği olan yeteneklerini bilimle birleştirmiştir.

Günlük bir mesai anlayışı olmadan kendilerinden yardım isteyen bütün vatandaşlara masajla boyun bel fıtıklarının terapilerle tedavisinde yardımcı oluyorlar.

Bursa’da herkesin ’Fıtıkçı’ olarak tanıdığı masör Şevket Başol, iki oğluna da fıtık oluşacak bölgeler hakkında bilgiler verip yetenekleri geliştirmelerini sağlamıştır.

Bel ağrısı ile kıvranan hastaların birkaç gün sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini, birçok vatandaşın da ameliyat olmaktan yapılan masaj sayesinde kurtulduğunu anlatan Şevket Başol, "İstanbul ve Bursa’nın yanı sıra, birçok şehirden ve ülkeden insanların Yenisölöz köyüne geldiklerini ve bir nevi çok kalpten bağlı oldukları ve eserler bırakmak istedikleri vatanlarının ve devletlerinin fahri truzim elçiliklerini de yaptıklarını aktarıyor.

Şifa bulan herkesin mutlaka bir gün arkadaşına kendilerinitavsiye ettiklerini ve dürüstükleri ile Başol Ailesinin isimlerini tarihe not düştüklerini söylüyor.

Bakanlardan, büyükşehir belediye başkanlarına, ünlü sanatçılardan sporculara kadar birçok hasta, yaptıkları masaj sayesinde sağlığına kavuşuyor.

Doktorlar ile sürekli koordinasyon sağladıklarını ve karşılıklı tamamlayıcı tedavi olarak birbirlerine yönlendirdiklerini söylüyor.

Başol Ailesi, fıtık olan bölgede elle manipülasyon yaparak sıkıntının dağılmasını sağlıyor. Kırık ve çıkık konusunda da uzun yıllardır oluşan tecrübeleri ile vatandaşlara yanlış bildikleri uygulamalar konusunda bilgilendirme anlamında yardımcı oluyorlar.


AĞIR KALDIRIRKEN DİKKAT EDİN


Boyun fıtıklarında en önemli unsurun terli vücuda karşı açılan klimalar, bel fıtığında ise dengesiz ve ağır eşya kaldırmalar olduğuna dikkat çeken Şevket Başol, Turan Başol ve Metin Başol ailesi

"Maalesef sağlığın kıymeti yerinde iken pek anlaşılmıyor, sağlık elden gittikten sonra insanlar ızdırap çekerken kıymetini anlıyorlar. Onun için ağır kaldırırken çok dikkatli ve mümkün ise ikiye bölerek daha az ağırlığı götürmek gerekiyor. Ayrıca çağımızın hastalığı olan şişmanlık sebebiyle de vücut fazla yük taşımaktan fıtık oluşuyor. Bu yüzden dengeli beslenmeli, dengeli ve çok hareket etmelidir. Eski insanlar bellerine kuşak bağlayıp orayı muhafaza ederlerdi. Günümüzde kuşak kullanımı azaldı. Ancak ağır taşıyanlar mutlaka kuşak kullanmalıdırlar" şeklinde bilgiler veriyor.


Yeni Solöz’de 50 yıldır şifa dağıtan Şevket Başol’un büyük oğlu Turan Başol’da, haftanın 5 günü Bursa Bağlarbaşı’nda ki yeni yerinde vatandaşlara hizmet vermektedir.

Birçok ünlünün sağlığına kavuşmasında emekleri olan Şevket Başol ve oğulları, Sabah 09:00 ile 21:00 saatleri arasında Orhangazi’nin Yeni Sölöz köyüne gelenlere hizmet veriyorlar.

Orhangazi’den Bursa’ya gelirken Karsak boğazındaki İznik yol ayrımından girildikten sonra 10 kilometre ileride sağ tarafta kalan Yeni Solöz köyüne ulaşılabiliyor.

firma etiketleri Firma Etiketleri
BENZER FİRMALAR