• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Anaokullarında Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Alışkanlıklarının Oluşturulması

Anaokulları, çocukların beslenme alışkanlıklarının sağlıkları göz önünde bulundurularak geliştirildiği oldukça önemli kurumlardır. Özellikle fiziksel ve zihinsel gelişimin olumsuz şekilde etkilenmemesi adına bu kurumun öğretmenlerine büyük görev düşer. Aynı zamanda okul öncesi dönemde dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması kolaylaşır.

Anaokuluna giden çocuklar, yaşları göz önüne alındığında taklit etme yönünde eğilim gösterirler. Bu noktada ebeveynlerin çok dikkat etmesi gerekir. Çocuğunuza yemek yedirirken aşırı ısrar, cezalandırma veya ödüllendirme gibi uygulamalar yaparsanız, yeme alışkanlıklarını olumsuz biçimde etkilersiniz. Yapmanız gereken ise öğretmenlerle koordineli bir şekilde hareket etmek ve belirli kurallara özen göstermektir.

Anaokuluna Giden Çocukların Beslenme Gereksinimleri

Genel olarak anaokuluna gidecek yaştaki çocuklar, yetişkinler gibi birçok besine ihtiyaç duyar. Buradaki en önemli fark ise bu ihtiyaç miktarının daha az porsiyonlar şeklinde olmasıdır. Çocukların beslenme için gereksinim duydukları besin içerikleri ise şunlardır:

  • Protein ihtiyacı için yumurta, süt ve et gerekir.
  • Yetersiz yağ alımı, çocuklar için enerji düşüklüğüne yol açar. Sinir sisteminin doğru çalışması ve vitamin sağlaması için sağlıklı yağlar kullanılmalıdır.
  • Karbonhidrat ihtiyacının doğru biçimde karşılanması için şekerli içecek, bisküvi, tatlı ve çikolata tüketimi azaltılmalı ve hatta hiç tercih edilmemelidir.
  • Mineral olarak demir, kalsiyum ve fosfor almaları için kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, yoğurt ve susam gibi besinleri yemeleri önemlidir.

Çocukların bağışıklık, vücut ve göz sağlığıyla birlikte fiziksel aktivitelerini daha rahat yapmaları için vitaminli gıdaları tüketmeleri çok değerlidir. Anaokulu öğretmenleri gerekli düzenlemeyi yaparak, çocukların en iyi şekilde yemek yemelerini destekler.

Çocukların Sağlıklı Beslenmesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde çocuklarınızla aynı anda sofraya oturmalı ve kendi çatal kaşıklarını kullandırmalısınız. Sağlığa zararı olmayan besinleri pişirmeli ve öğün saatlerini düzenlemelisiniz. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaları içinse yemek anında sohbet etmeniz faydalı olur. Ayrıca tüketebileceklerinden fazlasını tabaklarına koymamalısınız.

 Eğitimde Çevre Etkileri ve Sürdürülebilirlik

Eğitim alma özgürlüğü her vatandaşın hakkıdır. Özellikle

Pastanelerde Kullanılan Sağlıklı Malzemelerin Önemi

Pastanelerde kullanılan malzemelerin her zaman önemi çok

Modern İç Dekorasyon Trendleri İle Evinizi Güncelleyin

Geçmişten günümüze kadar insanların en önemli yaşama alanı

Oto Kurtarma Hizmetlerinde Kullanılan Çekicilerin Önemi

Oto kurtarma hizmetleri bünyesinde kullanılan çekicilerin önemi her

Saç Bakımı Kış Mevsiminde Nasıl Yapılmalıdır?

Kış ayları, saçların en çok yıprandığı dönemlerden biri

Döşeme Sanatında El İşçiliği Ve Özel Tasarımlar

Günümüzde döşeme sanatı hem gelenek hem de modern tasarımın

Enerji Üretiminde Fosil Yakıtların Rolü ve Alternatifleri

Çok uzun yıllar yerin içinde bulunan, basınç ve sıcaklık

Geleceğin Enerji Sektöründe Yapay Zekanın Rolü

Yapay zekâ günümüzde birçok farklı alanda, birçok