• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Anaokullarında Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Alışkanlıklarının Oluşturulması

Anaokulları, çocukların beslenme alışkanlıklarının sağlıkları göz önünde bulundurularak geliştirildiği oldukça önemli kurumlardır. Özellikle fiziksel ve zihinsel gelişimin olumsuz şekilde etkilenmemesi adına bu kurumun öğretmenlerine büyük görev düşer. Aynı zamanda okul öncesi dönemde dengeli ve yeterli beslenmenin yanı sıra doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması kolaylaşır.

Anaokuluna giden çocuklar, yaşları göz önüne alındığında taklit etme yönünde eğilim gösterirler. Bu noktada ebeveynlerin çok dikkat etmesi gerekir. Çocuğunuza yemek yedirirken aşırı ısrar, cezalandırma veya ödüllendirme gibi uygulamalar yaparsanız, yeme alışkanlıklarını olumsuz biçimde etkilersiniz. Yapmanız gereken ise öğretmenlerle koordineli bir şekilde hareket etmek ve belirli kurallara özen göstermektir.

Anaokuluna Giden Çocukların Beslenme Gereksinimleri

Genel olarak anaokuluna gidecek yaştaki çocuklar, yetişkinler gibi birçok besine ihtiyaç duyar. Buradaki en önemli fark ise bu ihtiyaç miktarının daha az porsiyonlar şeklinde olmasıdır. Çocukların beslenme için gereksinim duydukları besin içerikleri ise şunlardır:

  • Protein ihtiyacı için yumurta, süt ve et gerekir.
  • Yetersiz yağ alımı, çocuklar için enerji düşüklüğüne yol açar. Sinir sisteminin doğru çalışması ve vitamin sağlaması için sağlıklı yağlar kullanılmalıdır.
  • Karbonhidrat ihtiyacının doğru biçimde karşılanması için şekerli içecek, bisküvi, tatlı ve çikolata tüketimi azaltılmalı ve hatta hiç tercih edilmemelidir.
  • Mineral olarak demir, kalsiyum ve fosfor almaları için kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, yoğurt ve susam gibi besinleri yemeleri önemlidir.

Çocukların bağışıklık, vücut ve göz sağlığıyla birlikte fiziksel aktivitelerini daha rahat yapmaları için vitaminli gıdaları tüketmeleri çok değerlidir. Anaokulu öğretmenleri gerekli düzenlemeyi yaparak, çocukların en iyi şekilde yemek yemelerini destekler.

Çocukların Sağlıklı Beslenmesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizde çocuklarınızla aynı anda sofraya oturmalı ve kendi çatal kaşıklarını kullandırmalısınız. Sağlığa zararı olmayan besinleri pişirmeli ve öğün saatlerini düzenlemelisiniz. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaları içinse yemek anında sohbet etmeniz faydalı olur. Ayrıca tüketebileceklerinden fazlasını tabaklarına koymamalısınız.

 Modern Mobilya Tasarımları: Trendler ve Öneriler

Kullandığımız her eşya gibi mobilyalar da zamanla değişimlere uğramaktadır. Her

Ülkemizin Nesli Tükenmekte Olan Endemik Çiçekleri?

Biyolojik olarak oldukça önemli bir tür olarak karşımıza çıkan

Aracın İçine Led Işık Takmak Gece Göze Zarar Verir Mi?

Araçlar hayatın vazgeçilmez parçalardır ve her araç onlarca

Erken Teşhis Hayat Kurtarır Sözü Ne Kadar Doğru?

İnsanoğlu ilk çağlardan beri hastalıkların tedavisinde farklı yöntemler

Masaüstü Bilgisayar Toplamanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen masaüstü bilgisayarlar

Kısırlaştırma Sonrası Kedi Bakım Süreci Ve Alınabilecek Önlemler

Kedi sahipleri için kısırlaştırma işlemi kararını vermek çok zor bir

Oto Çekici Hizmeti ve Firmaları

Profesyonel Oto Çekici Çalışmaları ve Önemi Modern

Yapı Dekorlarında Fonksiyonel ve Estetik Çözümler

Günlük hayatta vakit geçirdiğimiz mekanlar, ruh halimizi,