• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Psikoteknik Belgesi ve Firmaları

 

 

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Psikoteknik raporu, kişilerin fiziken ve ruhen sürücülük yapmaya uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir. Psikoteknik raporu, kişinin başvurduğu veya yapacağı işe uygun olup olmadığını belgelemektedir. Bu rapor Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlarca verilmekte olup, kişinin sürücülük için bedenen ve psikolojik olarak uygun olup olmadığını göstermektedir. Psikoteknik belgesi almak için birbirinden farklı yetenek ve beceriler gözden geçirilerek değerlendirilir. Eğer değerlendirme olumlu ise psikoteknik raporu kişiye verilmektedir. Sürücüler psikoteknik belgesi alımı için Sağlık Bakanlığı onaylı kurumlara başvurarak alanında uzman bir psikolog ve simülatör eşliğinde belge almak için belirli bir sürece tabi tutulurlar.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik raporu almak için öncelikle Sağlık Bakanlığı onaylı bir kuruma giderek alanında uzman bir psikolog ve simülatör eşliğinde yaklaşık bir saatlik testin ardından olumlu sonuç almanız gerekir. Psikoteknik belgesi araç kullanacak kişinin birçok farklı özelliği test edilerek verilir. Eğer bu yetenek ve beceriler sonucunda olumlu bir sonuç alınırsa, belge kolayca alınabilir.

  • Beyinsel Fonksiyonlar: Dikkat Yeteneği, Algılama, Hafıza, Karar Verme Hızı
  • Yetenek ve Beceriler: Tepki Verme Hızı, El ve Ayak Koordinasyonu
  • Karakteristik Özellikler: Sorumluluk Alabilme, Kendini Kontrol Edebilme, Risk Alabilme.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Verilir?

Psikoteknik belgesi akıl, beden, psikolojik sağlığı yerinde olan ve gerekli testlerden başarı ile geçen sürücülere verilebilmektedir. Sürücü olması uygun olmayan kişilere verilemez. Ağır yük sürücülerine, uzun yol şoförlerine, yolcu taşıyan sürücülere, ağır vasıta kullanan sürücülere psikoteknik belgesi gerekli olmaktadır bu nedenle bu kişiler de belirli testlerden olumlu sonuç aldıkları takdirde belgeyi almaya hak kazanırlar. Psikoteknik merkezi aracılığı ile yaklaşık bir saatlik testin ardından olumlu sonuç alan tüm psikoteknik belgesi adayları belgeyi alabilirler. Sizler de birmilyonnokta ile birçok psikoteknik belgesi veren kuruma ulaşabilirsiniz.