• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Spor Yapmanın Ardındaki Bilim

 

Sporun stres giderici özellikleri bilim insanları tarafından belgelenmiştir. Fiziksel aktiviteye katılmak endorfin salgılatarak stres, anksiyete ve depresyonu azaltmaya yardımcı olur. Spor yapmanın faydaları elbette saymakla bitmez ancak sizler için bir derleme yapmak istedik. İşte bazı faydaları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Vücutta oluşan ödem ve enfeksiyonlu hücrelerin, ter bezleri vasıtası ile vücuttan atılımı sağlanır
  • Meme ve kolon kanserine yakalanma riskini minimize eder
  • Kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı ve diğer sağlık sorunları gibi birçok rahatsızlık riskini azalttığı da bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Sporun Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Spor da dâhil olmak üzere egzersiz genellikle harika bir stres giderici olarak görülür ve araştırmalar stresin, fiziksel ve psikolojik etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ispatlamıştır. Düzenli fiziksel aktivite endorfin seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalar da ayrıca, düzenli fiziksel aktivitenin vücuttaki kortizol seviyelerini azaltabileceği de gözlemlenmiştir. Fiziksel aktivitelerde bulunduğumuzda, beynimiz sıkıntıya neden olabilecek stresli düşüncelerden ve endişelerden uzaklaşır. Spor yapmak aynı zamanda başkalarıyla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Bu, desteklendiğimizi ve güvende olduğumuzu hissetmemize yardımcı olarak stres duygularını daha da azaltır. Stresli hissettiğinizde, koşuya çıkmak veya arkadaşlarınızla birlikte spor yapmak, enerjinizi yakmak ve zihninizi boşaltmak için bir çıkış noktası sağlayabilir. Spor aynı zamanda stresli durumlardan uzaklaşmanızı sağlayarak rahatlamanız ve yeniden odaklanmanız için size zaman kazandırabilir. Fiziksel aktivite, özgüveninizi ve genel ruh sağlığınızı iyileştirmek için de harika bir yol olabilir.

Neden Spor Yapmalıyız?

Gerçek şu ki, spor yapmak için neden aramanıza gerek yok. Araştırmalar, fiziksel aktiviteye katılmanın stresi azaltmaya, zihinsel ve fiziksel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Spor yapmaktan özellikle hoşlanmıyor olsanız bile, yine de denemeye değer. Stresli olduğunuzda, vücudunuz doğal olarak adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salgılar ve bunlar vücudunuzu "savaş ya da kaç" tepkisine hazırlar. Fiziksel aktivitede bulunmak, bu hormonları daha üretken bir çıkışa yönlendirmenize yardımcı olabilir.

Son olarak, spor yapmak özgüven inşa etmek için de mükemmel bir yol olabilir. Bir sporda daha iyi hale geldikçe veya yeni kişisel rekorlar kırdıkça, kendiniz ve yetenekleriniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz. Daha fazla bilgi edinmek ve kendinizi daha zinde hissetmek için birmilyonnokta sitemizde sizleri misafir etmek isteriz.

 Deri İşleme Makineleri, Boya ve Kaplama Sistemleri

Deri ve ayakkabı endüstrisi, dünya çapında birçok insan

Büyükbaş ve Küçükbaş Kurbanlık Satışı

Kurbanlık Satışı Ve Temel Özellikleri Kurban ibadeti İslam dininin temel

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Fotoğraf çekmek insanların

Teknik Servise Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz elektronik cihazların bakım,

Reklamlar ve Müşteri Sadakati

Müşteri sadakati, kurum ve müşteri arasındaki süregelen ilişkinin genel

Evde Çiçek Yetiştirme Temel İpuçları ve Öneriler

Evde çiçek yetiştirmek ortamın havasının değişmesini sağlamaktadır.

Ana Metal Sanayi

Ana metal sanayi dünyanın gelişiminde ve ülkelerin kalkınmasında önemli

Danışmanlık Hizmetleri Neleri Kapsar?

Son yıllarda oldukça revaç gören mesleklerden birine