• MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • 444 24 98

Sosyal Hizmet Nedir?

Sosyal hizmet, birey ile toplum arasında uzlaştırıcı etkiye sahip bir yapıdır. Sosyal hizmet bazen doğrudan bireye, bazen doğrudan çevreye, bazen birey ile çevre arasındaki ilişkiye yönelik değişimleri göz önünde bulundurarak belirli stratejiler geliştirebilir. Sosyal hizmet, sosyal değişim ve gelişimleri ayrıca sosyal uyumu inceler. İnsanların etkileşimlerini, insan haklarını, toplumsal sorumlulukları ve adalet ilkelerini merkezinde bulunduran sosyal hizmetlerin birbirinden yararlı hedefleri bulunmaktadır. Sosyal hizmetler, insanların problemlerini çözme ve problemlerle başa çıkma kapasitelerini geliştirme çalışmaları geliştirmektedir. Ayrıca sosyal hizmetler sosyal politikaların oluşturulmasında, geliştirilmesinde, ilerletilmesinde rol oynarken aynı zamanda insanların uyumlarını da yakından seyretmektedirler. Sosyal hizmet halk bilimi uzmanı veya hukukçu bir yapı değildir ancak bunların tamamını ele alır.

Sosyal Hizmet Neleri Kapsar?

Sosyal hizmet birçok farklı aktiviteyi ve faaliyeti bünyesinde barındırmaktadır. Baskıcı güç tabularına karşı insanların yüksek potansiyellerini, hayallerini ve ümitlerini arttırarak gelecek hayatı daha yaşanılabilir bir yer haline getirmeyi amaç edinen sosyal hizmet insanları destekleyerek hayatı daha iyi bir yer haline getirme çalışmalarını desteklemektedir. Sosyal hizmet ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren bir yapıya sahip olsa da bütüncül olarak evrensel bir yapıdır. Sosyal hizmet şu unsurları da kapsamaktadır:

  • Çeşitli Terapi ve Danışmanlık Hizmetleri
  • Grup ve Topluluk Çalışmaları
  • Hukuk ve Savunuculuk Müdahaleleri
  • Politika Analizleri

Sosyal Hizmet Kimlere Verilir?

Sosyal hizmet faaliyetlerinden faydalanmak isteyen bireyler, sosyal hizmetlerin kimlere verildiğini araştırmaktadırlar. Sosysl hizmetler şu durumlarda olan kişilere daha sık verilmektedir:

  • Ekonomik yoksunluk sebebi ile destek görmedikleri takdirde korunma ihtiyacı duyacak ayrıca sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalandırılarak ailesi ya da yakınları tarafından bakım görebilecek çocuklar.
  • Sosyal Hizmet Kurumlarında bakılan, desteklendiklerinde ailesi ya da yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
  • Kurumlarda bakılırken yaş sınırlarını tamamlamaları sebebi ile sosyal hizmet kurumlarından ya da koruyucu ailelerinden ayrılan, iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmediklerinde muhtaç hale gelecek olan gençler.
  • Olağanüstü bir durum, afet, hastalık ya da kaza geçirip belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle görevli olduğu aile bireylerinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar.
  • Vefat eden bireylerin, hayati tehlike teşkil eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşı karşıya kalan kişilerin çocukları…

 Denizcilikte Hangi Meslekler Var?

Denizcilik alanında bir meslek sahibi olabilmek için 2 çeşit alana

Makine İmalatı Ve Tesis İnşaatı

Makine imalatı, oldukça önem verilen araştırma ve geliştirme

Metal ve Ametal Nedir?

Metal, katyon oluşturma eğilimi yüksek, şekillendirmeye yatkın, kendine

Emlak Terimleri ve Anlamları

Emlak hepimiz için gerekli bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Ev

Eğlence Sektöründeki Dijital Dönüşüm ve İçerik İletimi

Gazete, televizyon, radyo gibi medya türleri, gelişen teknoloji ve değişim

Basın Yayın Hizmetleri Nelerdir?

Diğer adıyla kitle iletişim araçları olarak tanınan basın yayın,

Petro-kimya Nedir, Ne Üretilir?

Petrol aracılığıyla organik kimyasal ürünler sağlamak amacıyla kullanılan

Reklam Ücretleri Neden Pahalı?

Reklam bir markanın, firmanın ya da şirketin hedef kitlesine ulaşmasının,