• call img
 • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

 • line
 • 444 24 98

Otomotiv Mühendisi Nedir Ne İş Yapar?

Otomotiv mühendisi; otomobil, kamyon, otobüs ve diğer motorlu araçların tasarlanması aşamasından üretimine kadar etkin bir rol oynayan ve bu işi meslek edinmiş kişilere denmektedir. Tasarım aşamalarında tüm teknik detayları göz önünde bulundurmak durumundadırlar. Üretim faaliyetlerinde de tüm uygulamaları denetlemektedirler. Otomotiv üretim süreçlerini öğrenmek ve tamamlayabilmek için üniversitelerde aldıkları dersler teknik içerikli ve sayısal yetkinliği geliştirici derslerdir. Örnek vermek gerekirse;

 • Otomobil dinamikleri
 • Dizel motor teorisi
 • Otomotiv elektroniği
 • Motor parçaları
 • Alternatif enerji kaynakları
 • Tasarım ve imalat
 • Dinamikler ve kontrol
 • Ergonomi

Tüm bu dersler ile otomotiv mühendisliğinde geçerli olan yetkinlik kazanılmaktadır. Motor sistemleri konusunda bilgi sahibi olmaları ya da otomotiv sektöründe geçerli alanlarda uzmanlaşmaları ile rahatlıkla iş faaliyetlerinde bulunabilirler.

Otomotiv Mühendislerinin İş Faaliyetleri

Otomotiv Mühendisliği bölümünü bitiren ve yeterli donanıma sahip olan bireyler otomobil başta olmak üzere birçok aracın gerekli kalitede olmasını sağlamak için çalışmaktadırlar. Bu kalite ile kastedilen ilk aşamada araçların çalışması için gerekli olan sistemlerin kurulmasıdır. Araçların motor ve diğer aksamlarının doğru performans gösterebilmesi için tüm dinamiklerin uygulandığından emin olmaları gerekmektedir. Motor ve diğer sistemleri test ederek denetlemelerini gerçekleştirirler. Problemler karşısında uygulayacağı çözümleri otomobil dinamiklerine uygun olarak gerçekleştirmektedirler.

Otomotiv Mühendisliği ve Sektörel Gelişmeler

Uzun yıllardır hayatımızda yer alan otomobiller ve diğer araçlar sürekli olarak çeşitli değişimler geçirmişlerdir. Bu değişimler dış dizaynlar, motorlar, ateşleme sistemleri başta olmak üzere tüm detaylara uygulanmıştır. Günümüzde dünyada otomotiv sektörü en gelişmiş sektörlerden birisi halini almıştır. Ülkemizde de gün geçtikçe gelişen bu sektör yeni üretime başlanacak araçlarımız ile birlikte daha çok elektrik odaklı üretimler olacaktır. Otomotiv mühendisleri elektrikli araçlardaki yaşanan gelişmeler ile birlikte daha çok otomotiv elektroniği alanında uzmanlaşmaktadır.

 Makine Tarihçesi: Nasıl Gelişti?

Makineler hayatımıza Sanayi Devrimi ile başlayarak girmiştir. Rönesans ve reform

Teknik Servislerde Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır? Basit Bir Kılavuz

Teknik hizmetlerde müşteri memnuniyetini nasıl sağlayacağınıza dair

Basın Yayın İllüstrasyonları Nelerdir?

Basın yayın illüstrasyonları, pek çok çeşitli alanlarda

Oto Lastik Hizmeti Veren Firmalar

Oto Lastik Hakkında Bilgi Otomobil lastikleri çoğu zaman araç sahiplerinin

Oto Tamir İşleri Yapımı ve Firmaları

Oto Tamir Motorlu araçlar hayatın her alanında kullanılmaktadır ve insan

Evden Eve Nakliyat Firmaları

Evden Eve Nakliyat Nedir? İnsanlar pek çok nedenden dolayı kaldığı yeri

Evinizin Ambiyansını Değiştirecek Mobilya Tasarımları

Evler, kullanıcının zevklerini ve ihtiyaçlarını yansıtan en önemli

Plastik Sanayinin Önemi

Hayatınızın her alanında yer alan ve her gün kullandığınız ancak ekosisteme