• call img
  • MÜŞTERİ HİZMETLERİ

  • line
  • 444 24 98

Madencilik Sondaj Firmaları | Birmilyonnokta

Madencilik Sondaj ile ilgili firmalarının listesi. Madencilik Sondaj Şirketleri

Madencilik Sondaj Firmaları

Güvensu Sondaj

Madencilik Sondaj


Sektöre 1999  yılında giren firmamızSakarya ve Koceli civarında çok sayıda kurum v

İlk-ay Mermerit Mermer Giranit mobilya

Madencilik Sondaj


Biz sizlere 22 yilik tecrubemiz ile hizmet vermekteyiz sizin icin mermer mermerit ve giranit isleri

Durmaz Kömür

Madencilik Sondaj


Ürün ve Hizmet kalitemizi daha iyi bir seviyeye getirerek müşteri istek ve beklentil

Aydın Sondaj

Madencilik Sondaj


Yenilikçi anlayış ve dinamik kadro günümüzde hizmet sektörünün

İler Mermer

Madencilik Sondaj


Ev dekorasyonda öncü firmalardan biri olan İler Mermer, profesyonel hizmet anlayışı ile h

Korateş 35 Kömürcülük Madencilik San. Tic .ltd.ştd.

Madencilik Sondaj


Müşterilerini daima hizmet odağına alan ve bu yolda kalite standartlarını kurulduğu günde

Akar Tarım

Madencilik Sondaj


  • Akar Tarım
  • 0 (224) 614 05 55
  • Bursa / Mustafakemalpaşa

Bursa Madencilik Sondaj sektöründe kısıtlı zamanda yaptığımız büyük ve nitelikl

Ores Boru San.tic.ltd.şti

Madencilik Sondaj


Firmamız 3’ğnç ile 6’inç arası kolon Borusu (dalgıç Borusu) imalat

Delson Mühendislik Madencilik Sondajcılık

Madencilik Sondaj


Diyarbakır merkezli firmamızda yer alan yüzey desteğini sağlamak için yeterlidir. Maden

Aygün Sondaj İşletmesi

Madencilik Sondaj


Dünya üzerinde adını duyurmayı başaran firmamız, müşterilerimizin bizim gibi gü

Trakya Gln Mühendislik

Madencilik Sondaj


Trakya Gln Mühendislik Kurucu ilkelerimiz arasında, değişime ve gelişime açık olma, m&u

Cansu Sondaj

Madencilik Sondaj


Cansu Sondaj Müşterilerimiz ile birlikte kurmuş olduğumuz Cansu Sondaj ailesi temelde güv

Ant Vidanjör Kanalizasyon

Madencilik Sondaj


Vidanjör kanalizasyon hizmetleri temizliği logar acma temizliği temiz su nakliye hizmeti

Ant Vidanjör

Madencilik Sondaj


Antalya çevresinde kanalizasyon hizmetleri temizliği logar tıkanıklığı açma foseptik

Çiyasoğlu Yatay Sondaj

Madencilik Sondaj


Çiyasoğlu Yatay Sondaj  Kurucu ilkelerimiz arasında, değişime ve gelişime açık o

Konyalı Ortaklar Sondaj

Madencilik Sondaj


 Konyalı Ortaklar Sondaj  Sahip olduğumuz ve felsefemiz olarak kabul ettiğimiz dür&u

Mert Sondaj

Madencilik Sondaj


İçme suyu tarımsal sulama kuyusu, kuyu temizleme pompa hizmetleri

Şetra Mermer Maden

Madencilik Sondaj


 Şetra Mermer Maden San. Tic. Ltd. Şti  Bir çok avantajlarla seyyar borvekç

Tekbir Dalgıç Pompa

Madencilik Sondaj


Tekbir Dalgıç Pompa ;2000 yılında Konya'da kurulan firmamız 2013 yılında Bursa'da ye

Yağmur Sondaj

Madencilik Sondaj


Yağmur Sondaj olarak gaziantep genelinde hizmet vermekteyiz. Firmamız sondaj sektöründe f

By Kömür

Madencilik Sondaj


  • By Kömür
  • 0 (532) 368 23 88
  • İstanbul / Ataşehir

By Kömür Sektörümüz için sürekli olarak yenilik ve çalı

Kibele Laboratuvar Mühendislik Hizmetleri

Madencilik Sondaj


Kibele Laboratuvar Mühendislik Hizmetleri  ; Deprem araştırma, bina projesi, performans a

Uğur Mermer Granit Mermerit

Madencilik Sondaj


Uğur Mermer Ticaret  mermer, granit ve kaplama hizmeti olarak ankara elmadağ da hizmet vermekt

Yağmur Sondaj

Madencilik Sondaj


Yağmur Sondaj olarak gaziantep genelinde hizmet vermekteyiz. Firmamız sondaj sektöründe f

Marpom Maraş Sondaj Pompa

Madencilik Sondaj


Bulunduğumuz lokasyonda çok uzun zamandır faaliyette bulunmakta olan firmamız göstermiş

İşbilir Sondaj

Madencilik Sondaj


Firmamız sondaj sektöründe faaliyet göstermiş olduğu alanda tüm sürecin ge


Jeolojik Sektörler İçerisinde Sondaj Firmaları

Türkiye coğrafi unsurları ile birlikte çok farklı bir lokasyonda bulunmaktadır. Bunun tabii getirisi olarak ortaya birçok sektör ve firma çıkmaktadır. Bu bağlam da değerlendirilebilecek olan jeoloji sektörü kendine has bir takım sahalar meydana getirmiş ve bu sahalarda da yüzlerce firma faaliyet göstermektedir. Ülkemizde jeoloji denince akla gelen ilk hizmet kolu sondaj olmaktadır. Sondaj kelime anlamı itibariyle yerin derinliklerinde bulunan çeşitli unsurların teknolojik ve bilimsel yöntemlerle yeryüzüne çıkartılıp değerlendirilmesine imkân veren bir takım yöntemler bütünüdür.

Çağımızın en büyük sorunu gerek enerji kaynaklarının gerekse tabii olan kaynakların artan insan nüfusuna bağlı olarak giderek tükenmekte olmasıdır. Yaşlanmakta olan dünyamızın birçok doğal kaynağı azalmakta, insan nüfusunun öngörülebilir artışı göz önüne alındığında ise bu kaynakların insanlara yetmeyeceği açık bir şekilde ortaya konmaktadır. Bu açıdan bakıldığında sondaj firmaları oldukça önemli bir faaliyeti yerine getirmektedir. Zira içilebilir olan tatlı sudan toprak altındaki başkaca unsurlara kadar birçok madde sondaj faaliyetleri neticesinde yeryüzüne çıkartılarak kullanılabilir hale dönüştürülmektedir. Ülkemizde de bu konuda faaliyet gösteren birçok sondaj firması bulunmakta, bu firmalar teknolojilerle kendilerini donatarak her gün yeni metotlar ve uygulamalar ortaya koyarak müşterilere hitap etmeye çalışmaktadırlar.

Sondaj Firmaları Hangi Sahalarda Hizmet Sunmaktadır?

Gerek ülkemizde faaliyet gösteren gerekse dünyada bu sektörde yer alan firmalar birçok sahada sondaj faaliyeti gerçekleştirebilmektedir. Ancak sondaj dendiğinde akla gelen ilk unsur insanın yaşama kaynağı olan sudur. İçilebilir su kaynaklarının günden güne azaldığı ülkemizde ve dünyada su sondajı oldukça önemli bir mesela haline dönüşmüştür. Bazı ülkelerde içilebilir su kaynaklarının kişi başına günlük bir bardak dahi düşmediği göz önüne alındığında ülkemizin hala bu noktada birçok ülkeye göre şanslı olduğu söylenebilir. Ancak bilinçsiz tüketim çarpık kentleşme yeşil alanların tahrip edilmesi gibi birçok etkenle beraber yer altındaki içilebilir su kaynakları da giderek tükenmeye yüz tutmuştur. Bu noktada kaliteli hizmet sunan sondaj firmaları sayesinde yer altında yer alan tatlı su kaynakları insanların hizmetine sunulabilmektedir.

En kestirme tanımıyla Artezyen kuyusu dediğimiz mantıkla çalışan firmalar toprak altında biriken tatlı suyu birtakım yöntemlerle gün yüzüne çıkartmaktadır. Çok uzun zaman Artezyen kuyusu mantığı ile çalışan firmalar su devir daimine dayanan bu sistemde su çıkarma işleminin çok daha çamurlu olduğunu gördüklerinden çağın gereği olarak çeşitli teknolojik aletlerle daha temiz su elde etmenin yöntemini bulmuşlardır. Bu yöntem içerisinde yer altındaki suyu yer üstüne çıkartabilmek için su sirkülasyonu yerine havalı sirkülasyon metodu uygulanmaktadır. Bu metot su sirkülasyonuna göre çamurlu su oranını büyük oranda azaltmış ortaya daha temiz ve içilebilir su kaynağı çıkmıştır. Üstelik köpüklü olan bu sisteminde Artezyen kuyusundaki sisteme nazaran çok daha az materyal kullanılmakta kuyunun açılma ve imal süresi göz önüne alındığında masraflar oldukça düşük hale gelmektedir.

Sondajcı firma müşteriden gelen talep üzerine ilk önce kuyunun açılmasını düşünüldüğü bölgeye erişim sağlayarak bir zemin etüdü yapmaktadır. Bu zemin etüdü oldukça önemlidir, zira çok kayalık arazilerde ve yeraltı suyunun yetersiz olduğu durumlarda açılacak olan kuyu kendini dahi amorti edememektedir. Bunun yerine daha uygun zeminlerde ve bol yeraltı su kaynağı bulunan bölgelerde açılacak olan su sondajı çok daha efektif bir çözüm olmaktadır. Günümüzde bu hizmeti sunan firmalar her türlü zeminde kuyu açma hizmetini müşterilerine bir çözüm olarak verebilmektedir. Firmaların kullanmış olduğu makineler en sert zeminleri dahi bir gün içerisinde kuyu haline dönüştürebilmektedir. Kuyu açılan zeminler Granit gibi çok sert kayalarla dahi bezeli olduğu durumlarda kullanılan makinelerin kalitesine bağlı olarak 24 saat içerisinde 150 200 metre derinliğe kadar kazılabilmektedir. Bir günde 200 metre derinliğe inebilen bu teknolojiler sayesinde çok kısa bir sürede su sondajı mümkün olabilmekte ve böylece bireyler içme suyuna kavuşmaktadırlar.

Bu firmaların sunmuş olduğu hizmetler içerisinde yer alan Jeotermal sondaj su sondajı kadar yaygın olan bir uygulamadır. Ülkemizde jeotermal bakımından da oldukça zengin bir coğrafyadır. Bu sebeple birçok ilimizde Jeotermal sondajcılık yaygın bir hizmet sektörü haline gelmiştir. Bilindiği üzere dünyanın merkezine doğru inildikçe toprağın ve suyun ısısı artmaktadır.Merkezde bulunan magma tabakasından ortaya çıkan bu ısı sayesinde bazı bölgelerde yeraltı suları yüksek sıcaklıklara erişmekte ve bu şekilde Jeotermal dediğimiz sağlık için çok faydalı olan su kütleleri oluşmaktadır. Jeotermal su kütleleri birçok hastalığın tedavisinde de kullanılabilen Termal dediğimiz tesislere Can suyu veren ana materyaldir. Ülkemizde birçok yerde faaliyet gösteren bu termal tesisler Jeotermal sondaj sonucunda elde edilen suyu kullanmaktadırlar.Bu su içme suyundan farklı olarak en az 28 derece sıcaklıkta bulunmak zorundadır.Daha yüksek sıcaklıklara erişen Jeotermal sular termal tesisler tarafından soğutularak müşteriye kullanma olanağı sunulmaktadır. Jeotermal sondajın standart su sondajına göre çok daha farklı türleri bulunmaktadır. Bu konuda sondaj firmaları gerekli altyapıyı sağladıktan sonra çeşit izinleri de elde ederek sondaj faaliyetinde bulunabilirler.Normal suyun termal tesislerde kullanılabilmesi için mineral açısından çok zengin olması gerekmektedir. Özellikle kükürt noktasında oldukça zengin olan bu sular eklem rahatsızlıklarına ve romatizmalı hastalıklara birebirdir.Bazı bölgelerde Ortopedi ve Fizik Tedavi ile birlikte Jeotermal Tesisleri de konuşlanmıştır.Bu şekilde birbirini destekleyen sağlık ve sondaj sektörü Termal konseptiyle çok geniş bir müşteri profiline ulaşmıştır. Jeotermal sondaj kendi içinde farklı sondaj yöntemlerini de ortaya çıkarmıştır.Gradyan sondaj Jeotermal sondajı uygulamalarından birisidir. Bununla birlikte termal su kaynağının arandığı reenjeksiyon sondajları da arama üretim sondajı olarak tanımlanmaktadır. Jeotermal Sondaj 1000 1500 metre kadar toprağın altına girmeyi gerektirmektedir. Bu derinliğe ulaşabilmek için sondaj firmaları son teknolojilerle donatılmış olan sondaj makinelerini müşterilerin hizmetine sunarlar.

Daha Kaliteli Sondaj İçin Firmaların Uyguladığı Standartlar

Su ve çeşitli unsurların sondajla yeryüzüne çıkartılması uygulaması tüm dünyada takip edilen bir yöntemdir.Ülkemizde olduğu gibi yeraltı su kaynakları zengin olan ülkeler bu konuda oldukça ileri noktalara varmışlardır. Bununla birlikte ülkemizde de faaliyet gösteren sondaj firmaları teknolojinin gerisinde kalmayarak her türlü kolaylığı müşterilerini sunabilmektedirler.Bunlar arasında bulunan karot sondajları farklı bir yöntem olarak bilinmektedir. Karot sondajı, sondaj yapılan yerdeki ilerleme durumunu gösteren numunelerin çıkartılmasına imkân vermektedir. sondajın yapıldığı yerden alınan çeşitli formasyon numuneleri bulunmaktadır. Bu numunelere karot denir. Karot sondajı sondaj yapan firma ve sondajın yapıldığı lokasyonun sahibi için önemli bir veri toplama işlemidir. Bu sayede hem işçilik maliyetleri azaltmakta hem de sondajla birlikte ortaya çıkacak olan çeşitli durumlar öngörülebilir hale getirilmektedir. Karot sondajı ile ulaşılan numuneler gerekli incelemeye tabi tutulduktan sonra sondajcı tarafından arşivlemektedir.

Müşterinin talebi doğrultusunda sondaj hizmeti verildikten sonra sondajın kendi haline bırakılmaması gerekmektedir. Bu noktada da sondaj firmaları gereken bakım ve geliştirme hizmetini tüm müşterilerinin talep halinde sunabilmektedir. Çünkü sonuçlanmış olan kuyu stabil olarak duran ve bir saat gibi çalışan bir makine değildir.Yeraltı su dengelerinin sürekli olarak yağışa ve iklime bağlı olarak değişti düşünüldüğünde su sondajı neticesinde açılan bu kuyunun ciddi bir bakıma ihtiyacı olduğu ortaya çıkacaktır. Eğer kuyunun içerisindeki su istenen seviyede değilse firma tarafından su verimini artırıcı çeşitli çalışmalar yapılabilir. Bununla birlikte kuyunun mevcut durumuna göre daha fazla derinleştirilmesi de büyük bir önem taşımaktadır.Yeraltı su kaynağı azaldıkça daha derinlere inmek gerekmektedir. ayrıca kuyunun içindeki suyun hijyen ve temizliği de büyük bir önem taşır ve bu noktada da sondaj hizmetini veren firma gereken temizlik hizmetini kuyu sahibine sunabilmektedir.Yine kuyu içinde asit yıkamaları da yapılarak kuyu tam anlamıyla hijyenik hale getirilir ve içme suyu olarak kullanılmaya devam etmesi sağlanır. Eğer müşteri talep ederse kuyudaki suyun analizi de bu firmalar tarafından kolay bir şekilde yaptırılabilir.

Su çıkarma işlemi neticesinde müşteriye hizmet veren firmalar sadece bu uygulamalarla sınırlı kalmaz.Kuyudaki suyun yeryüzüne çıkabilmesi için kullanılan pompalar da oldukça derinlerde bulunan suyu sürekli olarak yeryüzüne çıkartmak noktasında çalıştığından dolayı zaman içerisinde yıpranıp arıza yapabilir.Bu arızalar içerisinde bulunan pompa sıkışması ancak son derece tecrübeli bir firmanın müdahale edebileceği bir durumdur.Yine sondaj kuyusundaki kuyunun derinliğine bağlı olarak yerleştirilmiş olan borularda bazen kopmalar meydana gelmektedir.Her iki durumda da az bir maliyet karşılığında bakım ve onarım işlemini müşteriye sunan sondaj firmaları çok önemli bir hizmeti yerine getirmektedir.

Yine bu eksende su sondajı sonrasında açılan kuyuda kullanılan pompaların yerleştirilmesi ve ömrünü tüketen pompaların değiştirilmesi vazifesine sondaj firmaları tarafından yerine getirilmektedir.Su kuyularında genellikle dalgıç pompalar kullanılır.Dikine uzunlukta olan bu pompalar suyun kolay bir şekilde yeryüzüne çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca belirli dönemlerde bakımı yapılması gereken bu pompalar suyun hijyeni ve temizliği noktasında da önemli bir ekipmandır. Pompalarda meydana gelen arızalar su çıkarma faaliyetini yerine getiren firma tarafından giderilebilmektedir.

Yeraltı su kaynaklarının gerek kişisel gerekse askeri, yurt ve eğitim gibi kurumsal kullanımlar için yeryüzüne çıkmasında sondaj firmaları çok önemli hizmetler sunmaktadırlar.Bu hizmetleri sunabilmek için sondaj yaptırıp kuyu açtırmak isteyen kişilerin arama ve kullanma ruhsatlarını tanzim etmeleri gerekmektedir. Her iki ruhsatında bir yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu ruhsatların tanziminden sonra yapılması gereken ise kaliteli bir sondaj firması ile anlaşmaktır.Ülkemizde faaliyet gösteren ve dünya standartlarında suya ulaşmak için binlerce kuyu açan sondaj firmaları bulunmaktadır. Bu firmaların sunmuş olduğu kaliteli ve standart hizmetlerden faydalanarak suyun bulunduğu her yerde sondaj yapılabilmekte ve bu kuyular vasıtasıyla istenen kaliteli ve temiz suya ulaşılabilmektedir. Bizlerde site olarak jeoloji başlığı altında sondaj faaliyeti yapan firmalara yer vererek bu konuda desteğimizi sunmaktayız.

Devamını Göster

BLOG YAZILARI

2022-11-17

Veri Madenciliği Nedir?

Data Mining olarak tanınan veri madenciliği kurum ve kuruluşlarda mevcut milyonlarca

2023-01-14

Madencilik Endüstrisinde Yeni Teknolojiler ve Gelişmeler

Madencilik endüstrisi dünyanın en büyük sektörlerinden

2023-01-14

Madenlerin Geleceği: Nasıl Olacak?

Madenler eski çağlardan beri insan yaşamında büyük bir yere sahip

2022-12-24

Madencilik İşleminin Temel İlkeleri Nelerdir?

Devletler madencilik işlemleri hakkında madencilik firmaları ve mineral endüstrisi

2022-11-03

Maden Nedir

Yer kabuğunda bileşimler halinde bulunan, çeşitli iç ve dış etkenler

2022-11-12

Sondaj Kuyularında Yalnızca Petrol ve Su Mu Aranır?

Sondaj yer yüzeyinde delik açmaya yarayan yöntemin adıdır ve genellikle

2023-02-09

Madenlerde İşletme Yönetiminde Finansal Yönetim ve Stratejileri

Madencilik sektörü, global olarak hem makroekonomik hem de bölgesel

2022-10-31

Maden Arama Sondajlarının İş Sağlığı ve Güvenliği

Dilimize Fransızcadan girmiş olan Sondaj, yeraltı kaynaklarını işletme, üretme

2024-01-04

Değerli Taşların Toprak Altından Çıkarılması

Değerli taşlar, yüzyıllardan beri insanların ilgisini çeken, hem estetik

2024-01-11

Değerli Taşların Gizemi

Değerli taşlar, tarih boyunca insanların ilgisini çekmiş olan estetik ve

2022-12-30

Madencilikte Enerji Verimliliği ve Önemi

Enerji verimliliği, tüketilen enerji miktarını ve enerji üretimindeki

2022-10-25

Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliği

Bir takım jeolojik maddeler ve değerli minerallerin temin edilmesi adına